Zapalenie oskrzeli – częsta choroba u dzieci

cos

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób wśród dzieci jest zapalenie oskrzeli. Skłonność do zachorowania wynika z niedojrzałości układu oddechowego u dzieci, utrzymującej się przez kilka pierwszych lat życia dziecka. Zwiększa to podatność dziecka na infekcje wirusowe i bakteryjne, a także niekorzystne oddziaływanie zimnego i wilgotnego powietrza czy zmienne warunki pogodowe.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Głównym czynnikiem etiologicznym zapalenia oskrzeli jest infekcja wirusowa, najczęściej spowodowana przez wirusa grypy, adenowirusy, wirus RS, rinowirusy. Inne czynniki sprzyjające to niewłaściwe wietrzenie pomieszczeń, działanie chłodnego i wilgotnego powietrza, przebywanie w dużych skupiskach dzieci. Najbardziej narażone na zachorowanie są dzieci do 2. roku życia, kolejny szczyt zachorowań to wiek szkolny.

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Infekcja wirusowa najczęściej atakuje najpierw górne drogi oddechowe – przez kilka pierwszych dni występuje katar i podrażnienie gardła. Potem pojawia się kaszel, początkowo suchy, następnie – z odkrztuszaniem wydzieliny. Zajęcie procesem chorobowym oskrzeli prowadzi do nadmiernej produkcji śluzu i generowania silnego odruchu kaszlowego. Ataki kaszlu są długotrwałe i bardzo męczące, gdyż zalegająca wydzielina jest bardzo gęsta. U niemowląt często występuje zapalenie oskrzelików, które objawia się przyspieszonym oddechem, dusznościami i gorączką. Kaszel może utrzymywać się nawet do kilku tygodni po wyleczeniu i wynika z nadwrażliwości układu oddechowego.

Postacie zapalenia oskrzeli

Najczęściej występującą postacią zapalenia oskrzeli jest ostre zapalenie oskrzeli, czyli jednorazowy epizod choroby zakończony całkowitym wyleczeniem. Gdy objawy zapalenia płuc w postaci kaszlu, zadyszki i charakterystycznych zmian osłuchowych utrzymują się przez okres co najmniej 3 miesięcy przez kolejne dwa lata, mowa jest o przewlekłym zapaleniu oskrzeli.

Czytaj: Zapalenie Oskrzeli – Poradnik dla Pacjenta

Wcześniejsze przebycie infekcji może uszkadzać komórki nabłonka rzęskowego i utrudniać oczyszczanie oskrzeli, co sprzyja nawrotowym zakażeniom. Z kolei obturacyjne zapalenie oskrzeli u dzieci to schorzenie objawiające się podobnie, jak astma oskrzelowa: nadmiernym skurczem oskrzeli, obrzękiem dróg oddechowych, nagromadzeniem wydzieliny śluzowej. Najczęściej ta postać zapalenia oskrzeli utrzymuje się od 1 do 3 tygodni. Gdy choroba przedłuża się lub pojawiają się niepokojące symptomy: wysoka gorączka, zasinienie wokół ust czy silne duszności, wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Podstawą leczenia zapalenia oskrzeli jest stosowanie leków mukolitycznych, czyli rozrzedzających wydzielinę oskrzelową i ułatwiających jej odkrztuszanie. W okresie występowania suchego kaszlu można zastosować leki przeciwkaszlowe. Zalecane jest przyjmowanie dużych ilości płynów, oklepywanie plecków dziecka oraz częste wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza. Doraźnie można stosować leki przeciwgorączkowe.

Antybiotyk nie jest skuteczny z racji wirusowego podłoża choroby. Niekiedy stosowany jest jednak u niemowląt osłonowo, w celu zapobiegnięcia zakażeniu bakteryjnemu.

3 Comments

  1. Jadzik

    Najważniejsze co trzeba pamiętać, to to, że nie da się samodzielnie wyleczyć zapalenia oskrzeli. Leczenie powinno się odbywać pod kontrolą lekarza, bo przecież potem powikłania zapalenia oskrzeli to min. zapalenie płuc, a tu już żartów nie ma, bo może się skończyć na przykład zastrzykami. Bo to już realne zagrożenie nie tylko zdrowia, ale nawet życia.

  2. Elder

    Nie każde zapalenie oskrzeli przeistacza się w zapalenie płuc, nie ma co panikować. Często nawet nie potrzeba żadnych antybiotyków żeby zapalenie oskrzeli wyleczyć. Zwłaszcza, że antybiotyki nie działają na wirusy, o czym chyba niestety nawet część lekarzy zapomina…

  3. Pingback: Objawy Zapalenia Oskrzeli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 3