Zaćma – jak leczyć tę chorobę

cos

Zaćma to schorzenie, które bardzo często jest doskonale widoczne dla wszystkich osób. Zmętnienie soczewki, uniemożliwiające prawidłowe widzenie, często zmienia kolor oczu na niebieskawy. W jaki sposób można zapobiegać tej chorobie i jakie są obecne metody leczenia?

Co to jest zaćma?

Zapobieganie zaćmie nie jest obecnie możliwe, ponieważ nie do końca jasne są mechanizmy mętnienia soczewki we wszystkich postaciach tego schorzenia. Wiadomo, że w przypadku cukrzycy, zaćma może być spowodowana odkładaniem się cukru w soczewce, co może doprowadzić do jej zmętnienia. Także w przypadku innych schorzeń, takich jak jaskra, może dojść do uszkodzenia soczewki i jej zmętnienia. Nie do końca znane są jednak mechanizmy tak zwanej zaćmy starczej, która pojawia się po sześćdziesiątym roku życia. Niekiedy przyjmuje się, że powodem powstawania zaćmy może być niedostateczna ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym i nie tylko. Także palenie papierosów bywa uznawane za czynnik, który może wywołać zaćmę. Dlatego też w profilaktyce tej choroby zaleca się rezygnację z tego nałogu.

Objawy zaćmy

Objawy zaćmy to przede wszystkim pogorszenie ostrości wzroku. Niepokojące jest zwłaszcza to, gdy stosowane do tej pory okulary korekcyjne przestały spełniać swoją rolę. To niepokojące zwłaszcza u osób, które są starsze i ryzyko powiększenia się dotychczasowej wady wzroku jest niewielkie. U okulisty zaćma może zostać rozpoznana w momencie, gdy dobranie właściwych szkieł korekcyjnych stanie się niemożliwe.

Zobacz więcej: http://chorobazacma.net.pl/

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy musi przebiegać zawsze pod okiem lekarza. Choć wiele osób wierzy, że odpowiednia mieszanka ziół może zminimalizować ryzyko powstania zaćmy, to jednak żaden z tak zwanych sposobów naturalnych nie może usunąć powstałych zmętnień. Dlatego też obecnie jedynym skutecznym sposobem leczenia jest operacja zaćmy.

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy często polega na usunięciu soczewki i wstawieniu sztucznej. To często pozwala na przywrócenie właściwej ostrości wzroku u osoby cierpiącej na kataraktę. Obecnie taka operacja przeprowadzana jest zarówno w przypadku zaćmy wrodzonej, jak i tej, która ujawniła się na starość. W przypadku, gdy zaćma została wywołana przez inne schorzenie, konieczne jest zazwyczaj przeprowadzenie dokładniejszych badań – nie zawsze bowiem w takich przypadkach operacja zaćmy okazuje się skuteczna. Na przykład w przypadku, gdy razem z zaćmą pojawiło się zwyrodnienie plamki żółtej, wymiana soczewki może przyśpieszyć ślepotę. Dlatego też metoda operacji zawsze musi być konsultowana z lekarzem.

Po operacji zaćmy konieczne jest dostosowanie się do porad udzielonych przez specjalistę. Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia soczewki trwa zazwyczaj miesiąc, jednak czas ten może być różny i zależeć od wieku i stanu zdrowia osoby operowanej. W okresie gojenia się oka należy pamiętać o zachowaniu właściwej higieny – niewskazane jest używanie jakichkolwiek preparatów do oczu bez wiedzy lekarza prowadzącego. Także takie czynności, jak noszenie ciężkich przedmiotów czy zbyt duża aktywność fizyczna, nie są wskazane w tym czasie.

2 Comments

  1. zezik

    Tak się zastanawiam dlaczego w tak wielkiej ilości chorób piszą o tym, że palenie papierosów MOŻE być jedną z przyczyn. Przecież to chyba oczywiste, że takie choroby jak zaćma i wiele innych mają bezpośrednie przełożenie z ogólnej sprawności organizmu, a palenie papierosów mocno ją osłabia i obniża.

  2. Inka

    „Nie do końca są znane przyczyny zaćmy” – teraz to się nazywa eufemizm. Wcześniej mówiono, że ktoś po prostu nie wie o czym mówi. W dzisiejszych czasach wszyscy się boją mówić wprost, że lekarze po prostu nie mają pojęcia jak leczyć zaćmę, a taka jest prawda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 5