Wszystko co powinieneś wiedzieć o wizycie u dentysty

cos

Badania kontrolne u stomatologa powinny być wykonywane regularnie co pół roku. Potrafią one uprzedzić przykre konsekwencje nieleczenia i ochronić przed kosztownymi zabiegami związanymi z wysoko rozwiniętymi zmianami. Niezależnie od profilaktyki, w wypadku pojawienia się bólu zębów należy niezwłocznie odwiedzić lekarza. Następnym etapem może być bowiem stan zapalny.

Lekarz dentysta – rodzaje oferowanych usług

Chociaż stomatolog kojarzy się głównie z leczeniem zębów, to jego kompetencje sięgają znacznie dalej. Może on przeprowadzać zabiegi mające nie tylko zachować zdrowie uzębienia, ale także jego idealny wygląd. W tym celu gabinety stomatologiczne oferują:

  • wybielanie zębów
  • licówki
  • korony i mostki
  • wkłady i nakłady.

Wszystkie te zabiegi wchodzą w skład stomatologii estetycznej. W ramach leczenia zachowawczego wykonuje się następujące usługi:

  • remineralizacja
  • mechaniczne opracowanie, zwane borowaniem
  • leczenie kanałowe.

Jeśli nie występują problemy z uzębieniem, wizyta u dentysty może ograniczyć się badania kontrolnego.

Opryszczka a dentysta – kiedy wizyta u dentysty powinna zostać odwołana?

Co zrobić, kiedy pojawi się opryszczka a dentysta na nas czeka? Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest odpuszczenie wizyty u lekarza. Jest to dyktowane dobrem zarówno jego (wirus HSV1 jest bardzo zaraźliwy) jak i pacjenta (łatwo przenieść zakażenie z warg do jamy ustnej i gardła). W tej sytuacji nie trzeba się bać, że stomatolog będzie rozczarowany zmianą terminu.

Znieczulenie u dentysty – czego się spodziewać?

Każdy lekarz dentysta przed zabiegiem zaproponuje znieczulenie miejscowe. Może ono zostać zastosowane zawsze wtedy, kiedy nie ma przeciwwskazań. Czynnikiem, który wykluczy jego aplikację będą między innymi: alergie na składniki leku, niektóre choroby układu oddechowego, wątroby czy układu krążenia, przyjmowanie leków psychotropowych lub uspokajających.

Rzeczy takie jak znieczulenie u dentysty nie zawsze są konieczne. Jeśli jesteśmy w stanie znieść odrobinę bólu, możemy zaoszczędzić parę złotych, uniknąć ewentualnych skutków ubocznych i ułatwić pracę stomatologa, sygnalizując wrażliwe miejsca.

Zastosowanie środka znieczulającego będzie jednak konieczne w przypadku trudniejszych zabiegów takich jak leczenie kanałowe czy usuwanie zębów. Sam proces nie jest bolesny, a wbicie igły będzie nie wyczuwalne dzięki uprzedniej, powierzchniowej aplikacji leku.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Strach przed dentystą najczęściej wynika z przykrych doświadczeń z dzieciństwa, obawą przed bólem lub brakiem kontroli podczas wykonywania zabiegu. Aby dobrze wspominać wizytę warto skorzystać z polecanych przed znajomych specjalistów. Pomocne będzie też podzielenie się swoimi obawami z doktorem. Stomatolog dobierze wtedy odpowiednie metody leczenia.

Dobry lekarz powinien też dokładnie objaśnić wszystkie planowane czynności. Wzbudza w ten sposób zaufanie pacjenta i pomaga nastawić się psychicznie na to, nad czym ten nie ma kontroli.

Stomatolog dziecięcy czy dentysta dla dzieci – jak uniknąć traumy?

Dla naszych pociech wizyta w gabinecie dentystycznym może być tak samo stresująca jak dla dorosłych. Aby tego uniknąć stomatolog dziecięcy powinien być znany dziecku już od najmłodszych lat. O samej wizycie należy zawsze wypowiadać się pozytywnie, zwracając uwagę na pozytywne aspekty leczenia. Inną możliwością jest zabawa w stomatologa w domu. Sprawi ona, że dentysta dla dzieci stanie się bohaterem, w którego postać same mogą się wcielić.

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1