HPV może powodować kłykciny kończyste

cos

HPV to skrót od Human Papilloma Virus, czyli tak zwany wirus brodawczaka ludzkiego. Warto wiedzieć, że wyróżnia się około 100 odmian tego wirusa, z czego jedne są mniej, a inne bardziej groźne. Niektóre przyczyniają się nawet do powstania nowotworów złośliwych, a kilka z nich powoduje kłykciny kończyste. Warto wiedzieć, że HPV jest wirusem przenoszonym przede wszystkim drogą płciową.

Kłykciny kończyste wywoływane są przez typy HPV niskiego ryzyka. Typ 1 i 2 powoduje np. brodawki oraz kurzajki, a typy 6, 11, 42, 43 i 44 są najczęściej odpowiedzialne za łagodne zmiany na narządach płciowych, czyli przede wszystkim kłykciny kończyste. Kłykciny występują najpóźniej kilka miesięcy po zakażeniu. Zmiany pojawiają się głównie na zewnętrznych oraz wewnętrznych narządach płciowych, głównie w okolicach odbytu, krocza, pochwy, na żołędziu, napletku itd. Warto wiedzieć, że u mężczyzn powikłaniem kłykcin jest niekiedy stulejka. Oprócz tego kłykciny mogą pojawiać się też w obrębie błony śluzowej w jamie ustnej i gardle.

Kłykciny kończyste niekiedy ustępują bez leczenia, ale jeśli choroba przechodzi w stan przewlekły to należy rozpocząć leczenie. Wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim maści przeciwwirusowe, ale skuteczna może być także laseroterapia, ciekły azot, elektrokoagulacja. Czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna. Kłykciny mają niestety tendencję do powracania, a wszytko przez to, że HPV zostaje na błonach śluzowych.

Test na HPV? Czytaj więcej: http://hpvwirus.pl/test-hpv/

Lepsza od leczenia jest oczywiście profilaktyka. Od 2006 roku istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko niektórym typom HPV, również tym, które wywołują kłykciny kończyste. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest także posiadanie stałego partnera seksualnego, a w innych przypadkach korzystanie z prezerwatyw, choć trzeba mieć świadomość tego, że tylko w pewnym stopniu minimalizują one ryzyko zakażenia. Kobiety powinny systematycznie wykonywać badanie cytologiczne, które pozwala szybko wykryć obecność HPV i w ten sposób uniknąć wielu niebezpiecznych chorób, między innymi raka szyjki macicy. Należy też pamiętać o tym, aby każde niepokojące zmiany od razu konsultować z lekarzem. W tym przypadku należy odrzucić wstyd na bok, chodzi przecież o nasze zdrowie i życie.

One Comment

  1. Wania

    Najlepiej zrobić sobie test na HPV i człowiek wie na czym stoi. Bo w większości przypadków ludzie po prostu nie mają pojęcia, że są nosicielami i dopóki nie przekształci się to w żadną chorobę, to nic nie wiedzą bo nie ma żadnych objawów HPV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 − 32 =