Wazektomia

cos

Wazektomia jest formą męskiej antykoncepcji, która obejmuje cięcie chirurgiczne lub blokowanie nasieniowodu, rurki, która przenosi plemniki z jąder do prącia. Do zapłodnienia kobiecego jaja potrzebne są plemniki. Poprzez wycięcie rurek wazektomia uniemożliwia plemnikowi dotarcie do nasienia. Po zabiegu mężczyzna może mieć wytrysk, ale nie będzie w nim plemników.

Wazektomia jest stałym sposobem zapobiegania ciąży. Szacuje się, że jest skuteczna w ponad 99 procentach. Mniej niż 1 na 100 kobiet zaszła w ciążę w pierwszym roku po tym, jak jej partner przeszedł wazektomię.

Czego oczekiwać po wazektomii?

Wazektomia to trwałe odcięcie nasieniowodu, który przenosi plemniki z jąder do prącia.

Konwencjonalna wazektomia

Jeśli wazektomia obejmuje skalpel, chirurg wykona dwa małe nacięcia po obu stronach moszny. Pozwala to chirurgowi wejść i usunąć odcinek rur, które transportują plemniki, zwane nasieniowodem. Rury są następnie uszczelniane, wiązane lub kauteryzowane za pomocą prądu elektrycznego, a nacięcia są zamykane za pomocą szwów.

Wazektomia bez skalpela

W wazektomii bez skalpela, mały zacisk utrzymuje nasieniowód w miejscu, a lekarz robi małą dziurę w skórze moszny. Otwór jest koniczny w celu umożliwienia chirurgowi odcięcia kawałka z nasieniowodu przed uszczelnieniem go. Nie ma szwów. Ta procedura staje się coraz powszechniejsza, ponieważ ryzyko powikłań jest mniejsze niż w przypadku techniki konwencjonalnej. Najlepiej jest porozmawiać z lekarzem i ustalić, który rodzaj wazektomii jest najlepszy.

Procedura wazektomii

Wazektomia nacięcia zajmuje około 30 minut, ale procedura bez skalpela jest zwykle szybsza. Zabieg jest minimalnie inwazyjny, więc większość mężczyzn nie odczuwa znacznego bólu. Jednak obrzęk i niewielki dyskomfort mogą utrzymywać się przez kilka dni później. Okład lodowy może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk. W spermie może być krew przy kilku pierwszych wytryskach po operacji. Lekarze zalecają odczekać, co najmniej tydzień przed wytryskiem, aby umożliwić wygojenie się rany.

Po operacji mężczyzna powinien nosić obcisłą bieliznę, aby podtrzymać mosznę. Musi także utrzymywać obszar narządów płciowych tak czysty, jak to tylko możliwe. Większość mężczyzn może wrócić do pracy po 1 do 2 dni, ale powinni mieć dużo odpoczynku i uniknąć podnoszenia ciężkich rzeczy przez tydzień lub dłużej.

Jak wazektomia wpływa na seks?

Około tygodnia po zabiegu pacjenci mogą ponownie rozpocząć współżycie seksualne. Jednak liczba plemników nadal będzie dodatnia. Może upłynąć od 15 do 20 wytrysków lub 3 miesiące, aż liczba plemników osiągnie zero, więc dodatkowa kontrola urodzeń będzie potrzebna przez pewien czas.

Mężczyzna powinien przejść test liczby plemników pomiędzy 8 a 16 tygodniem po operacji, przed uprawianiem seksu bez zabezpieczeń. Po dwóch czystych testach nasienia bezpiecznie można odbyć stosunek bez konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji. W dłuższej perspektywie wazektomia nie powinna wpływać na działanie hormonów. Nie powinna wpływać na popęd seksualny mężczyzny, popęd płciowy ani na aktywność seksualną. Nie ma długotrwałego zagrożenia dla zdrowia.

Zagrożenia i powikłania po wazektomii

Przed podjęciem decyzji o wazektomii warto rozważyć ryzyko. Wazektomia jest trwała. Odwrócenie jest czasami możliwe, ale wskaźnik sukcesu wynosi tylko około 75 procent, jeśli zostanie przeprowadzony w ciągu 3 lat, 55 procent, jeśli zrobi się w ciągu 3 do 8 lat, a 35 procent w ciągu 9 do 19 lat.

Komplikacje obejmują:

Krwiak: Czasami w mosznie może pojawić się krwiak. Może to powodować ból i obrzęk i może być konieczne usunięcie chirurgiczne krwiaka.
Ziarniniaki plemników: Dzieje się tak, gdy plemniki zaczynają wyciekać z nasieniowodu i gromadzą się w otaczającej tkance, rozwijając się w grudki. Te grudki są zwykle względnie małe, ale mogą powodować poważne podrażnienia i wymagać operacji.

Zakażenie: Istnieje ryzyko zarażenia się infekcją po wazektomii, gdy bakterie dostaną się do nacięć na mosznie. Jeśli moszna jest czerwona lub delikatna, a jeśli występują oznaki gorączki, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem.
Ból jąder: może wystąpić bezpośrednio po operacji lub może rozpocząć się kilka tygodni później. Może trwać przez jakiś czas. Uporczywy ból może być spowodowany uszkodzeniem nerwu. Będzie to wymagało dalszej operacji.
Jądra są pełne: niektórzy mężczyźni mogą czuć, że ich jądra są „pełne”, ponieważ zawierają zmagazynowane plemniki. Powinno to minąć w ciągu kilku tygodni, ponieważ organizm wytwarza mniej nasienia.
Płodność: Bardzo rzadko nasieniowód ponownie się łączy, a plemniki ponownie przenoszą się do nasienia. Zwykle dzieje się to w ciągu pierwszych kilku tygodni.

Warto pamiętać, że wazektomia nie chroni przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, dlatego mężczyźni są zachęcani do używania prezerwatyw z nowymi partnerami seksualnymi, aby uniknąć zakażenia chorobami wenerycznymi.

2 Comments

  1. Paweł

    Zdecydowalem się na nowoczesny sposób wazektomii i jestem bardzo zadowolony. Sam zabieg trwał szybko i bezboleśnie go przeżyłem. To trudna decyzja dla każdego faceta, bo jest zazwyczaj nieodwracalna… Dlatego dobrze, że w sieci mozna coraz więcej przeczytać na czym to polega i w ogóle.

  2. Olek

    jestem po pol roku od wazektomii robionej u doktora michajłowskiego w gdańsku i na szczescie zero powiklań. Jako, ze dzieic mam juz wystarczajaco to nie posiadam sie z radosci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − = 9