Rzeżączka – przyczyny, objawy i leczenie

cos

Rzeżączka, której inne nazwy to tryper lub gonorea, jest bakteryjną chorobą zakaźną układu moczowo-płciowego, odbytnicy, gardła lub oczu. Nieleczona może spowodować wiele poważnych uszczerbków na zdrowiu, takich jak rzeżączkowe zapalenie stawów, choroby prostaty, czy zapalenia przydatków. Jest również przyczyną bezpłodności.

Przyczyny rzeżączki

Rzeżączkę wywołują gonokoki, czyli dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), bakterie przenoszone drogą płciową. Dostają się one do naszego organizmu podczas kontaktów płciowych, dlatego zaleca się używanie prezerwatywy, ograniczenie partnerów seksualnych lub wstrzemięźliwość płciową. W przypadku zauważenia objawów choroby u jednego z partnerów, oboje muszą poddać się leczeniu, gdyż tryper należy do chorób zakaźnych.

Objawy rzeżączki

U kobiet, rzeżączka we wczesnym stadium przebiega często bezobjawowo, dlatego też zaleca się wykonywanie testów rzeżączkowych raz w roku. Powinny o tym pamiętać szczególnie kobiety planujące ciążę, gdyż zarażenie noworodka może spowodować u niego ślepotę.

U większości mężczyzn objawy pojawiają się w ciągu krótkiego czasu od zarażenia (do kilku tygodni). Jest to w szczególności ropna wydzielina z cewki moczowej, częste korzystanie z toalety (mylnie kojarzone z zapaleniem pęcherza), pieczenie podczas oddawania moczu, silny ból w dole brzucha, zaczerwienienie prącia oraz bolesność podczas stosunków płciowych.

W przypadku rzeżączki odbytnicy, dominuje także silne parcie na stolec, a powodowane przez dwoinki rzeżączki gonokokowe zapalenie gardła, cechuje ból gardła, w szczególności podczas przełykania.

Więcej: http://rzezaczka.info.pl/

Diagnostyka i leczenie rzeżączki

Rzeżączka może zostać wykryta podczas rutynowego badania ginekologicznego, w momencie gdy ginekolog zauważy zaczerwienienie szyjki macicy lub wydostającą się z pochwy wydzielinę, świadczącą o zmianach chorobowych. Lekarz pobiera wydzielinę, którą następnie bada pod mikroskopem, stwierdzając, czy zawiera ona bakterie rzeżączki. W przypadku pozytywnych wyników, lekarz wybiera sposób leczenia.

Leczenie rzeżączki polega najczęściej na antybiotykoterapii, do której używa się zwykle leków takich, jak cefriakson, ampicylina, erytromycyna lub doksycyklina, mających silne działanie bakteriobójcze. Dodatkowo przepisywane są również środki przeciwbólowe. Gdyby jednak bakterie okazały się odporne na wyżej wymienione antybiotyki, stosuje się probenecid, który przedłuża żywotność antybiotyku w organizmie. Leczenie amoksycyliną jest stosowane w przypadku rozprzestrzenia się bakterii na inne narządy.

Medycyna niekonwencjonalna w leczeniu rzeżączki

Warto uzupełnić leczenie, stosowaniem środków alternatywnych, które wspomogą pozbycie się bakterii z organizmu. Dla osób zainteresowanych medycyną chińską, ciekawa może okazać się akupresura. W homeopatii stosuje się antybiotyki oraz leki na wzmocnienie układu immunologicznego.

Można także wspomagać leczenie, stosując oczyszczające soki z granatów i żurawiny oraz selera, pietruszki i ogórka, które mają właściwości moczopędne. Bezwzględnie konieczne jest również spożywanie probiotyków, które mają na celu przywrócić naszemu organizmowi dobre bakterie, usuwane przez antybiotyki. Warto spróbować również naparów do picia lub irygacji z nagietka lekarskiego, balsamowca mirra, czy żywotnika zachodniego.

Jak zapobiec nawrotom rzeżączki?

Aby zapobiec nawrotom choroby, należy zawsze pamiętać o stosowaniu prezerwatywy podczas stosunków seksualnych oraz wykonywać coroczne badania na wykrycie rzeżączki.

2 Comments

  1. Misiak

    Wszyscy myślą, że rzeżączka to już tylko wspomnienie, ale wbrew pozorom to jest wciąż duży problem w dużych miastach. Jak zapytałem swojego lekarze wenerologa, bo trochę mi było wstyd, to mówił, że u niego w gabinecie rzeżączka to codzienność i nie mówi tego wcale po to żeby mnie pocieszyć. Więc coś jest na rzeczy….

  2. przyjaciel

    Można sobie samemu zrobić test na rzeżączkę, jak masz podejrzenie, że chorujesz na nią. Wchodzisz na e-wenerolog i kupujesz taki test, który kurierem przychodzi do domu. Bo niby każdy wie jakie są objawy rzeżączki jak o nich poczyta, ale łatwo pomylić je z inną chorobą weneryczną. A tak robisz test, wysyłasz im i dostajesz wynik czy to rzeżączka czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

71 − 69 =