Rokowania w POCHP

cos

Rokowania przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

Niektóre choroby, jak na przykład POCHP, często przez długi czas pozostają w ukryciu. Jeśli chodzi o przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, co prawda w zasadzie od początku daje ona pewne objawy, jednak są one na tyle niejasne, że nie sposób błyskawicznie zdiagnozować chorobę. Niestety, konsekwencją tego, że często zbyt późno dochodzi do trafnej diagnozy, jest to, że leczenie podejmowane jest za późno, przez co rokowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc są złe.

Czas wykrycia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Jeśli odpowiednio wcześnie nabierzemy podejrzeń, że możemy mieć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, rokowania POCHP są dobre, gdyż mamy szansę szybkiego podjęcia leczenia. Warto pamiętać o tym wtedy, gdy przyjdzie nam do głowy zlekceważenie zauważonych przez nas objawów.

Oczywiście, abyśmy zdecydowali się zgłosić do lekarza z chorobą, musimy wiedzieć dokładnie, jak wyglądają jej najbardziej charakterystyczne objawy.

Czym objawia się przewlekła obturacyjna choroba płuc

Rokowania przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc będą dobre zawsze wtedy, kiedy odpowiednio wcześnie zgłosimy się do gabinetu lekarskiego z dokuczającym nam od dłuższego czasu kaszlem. Oczywiście, kaszel może mieć wiele przyczyn. Jednakże, jeśli nie mamy akurat infekcji, a mimo to kaszel wciąż nam uprzykrza życie, jedną z jego potencjalnych przyczyn jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Choć oczywiście nie warto panikować, gdyż powody kaszlu mogą być zupełnie inne.

Rokowania przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – wczesne wykrycie

Jeśli choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, możliwe jest całkiem skuteczne jej leczenie przy pomocy odpowiednich środków farmakologicznych. W takiej sytuacji, osoba chora może względnie normalnie funkcjonować i żyć długo. Jednakże, stale należy być pod opieką lekarza.

Ponadto, bardzo często poleca się osobom chorym kupno tlenu, który wspomoże oddychanie. Warto jednak mieć na uwadze, że tlen ma za zadanie zwiększyć komfort życia pacjenta, jednak w żaden sposób nie poprawia stanu jego zdrowia. Innymi słowy, nie jest to lekarstwo na POCHP, a rokowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nie polepszają się po stosowaniu tlenu, jednakże żyje się na pewno łatwiej.

Późne wykrycie choroby – złe rokowania POCHP

Zdarza się tak, że gdy choroba zostanie zauważona, jest już w bardzo zaawansowanej fazie. W takiej sytuacji często skuteczne leczenie jest prawie niemożliwe. Niestety, ale w skrajnych przypadkach, przewlekła obturacyjna choroba płuc może doprowadzić nawet do zgonu.

Jak przeciwdziałać przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

Aby nie musieć się martwić o rokowania przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, najlepiej po prostu zrobić wszystko, by choroba w ogóle nie wystąpiła. POCHP najczęściej jest konsekwencją palenia papierosów. Tak więc należy nie palić, lub jak najbardziej ograniczyć palenie, aby uniknąć POCHP.

Niestety, POCHP czasami jest również efektem starzenia się organizmu. W takiej sytuacji niewiele jesteśmy w stanie zrobić, by zapobiec POCHP. Możemy jedynie próbować, jak najdłużej utrzymać sprawność fizyczną i dobrze się odżywiać.

One Comment

  1. mędrzec

    Nie da się leczyć przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jak nie zrobi się jednej podstawowej rzeczy. Przede wszystkim trzeba rzucić palenie i nie powodować znowu choroby. Bo jak leczyć pochp jak się dalej pali? To jakby robić głodówkę zamawiając kolejne pizze. Absurd do kwadratu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 7 =