Rehabilitacja przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

cos

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to choroba, która objawia się zwężeniem dróg oddechowych, co z kolei wiąże się z ograniczeniem przepływu powietrza. Na szczęście jest to choroba, którą można leczyć i zapobiegać jej w początkowym stadium.

Jak można wykryć tę chorobę? Spirometria to badanie, które umożliwia wykrycie tej choroby, a przede wszystkim pozwala ocenić stopień zwężenia dróg oddechowych i określić, czy jest to zjawisko jeszcze możliwe do odwrócenia. Podczas choroby bardzo ważnym elementem jest rehabilitacja przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Jak każda choroba, taki i POChP, wymaga silnej motywacji i chęci do pracy pacjenta. Rehabilitacja przy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest bardzo ważnym elementem, który daje możliwość poprawy wydolności oddechowej. Oczywiście rehabilitacja jest bardzo ważna, ale pacjent nie może zapominać o pewnych nawykach, które trzeba całkowicie wyeliminować ze swojego życia. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zaprzestanie palenia papierosów oraz unikanie czynników, które mogą podrażniać drogi oddechowe.

Jak przebiega rehabilitacja przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?

Rehabilitacja pacjenta może odbywać się w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych lub sanatoryjnych. Pierwszym etapem, przez który pacjent powinien przejść, to ćwiczenia oddechowe. Nauka umiejętnego oddychania w POChP jest bardzo ważna i tak naprawdę kluczowa, by poprawić komfort życia pacjenta. W takim przypadku stosuje się różne ćwiczenia oddechowe. Ważnym elementem jest również odpowiedni trening mięśni oddechowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy rozluźnić mięśnie klatki piersiowej.

Rehabilitacja POChP przewiduje również trening fizyczny dla pacjenta. Ważną kwestią jest systematyczność – trening powinien być wykonywany kilka razy w tygodniu i trwać ok. 30 min. Najlepiej trening wykonywać na bieżni, by móc kontrolować wszelkie parametry, dotyczące naszej wydajności. Taki rodzaj rehabilitacji musi być dopasowany do możliwości pacjenta. Najlepszymi ćwiczeniami są jazda na rowerze, marsz po płaskim terenie czy pływanie.

Jednym z objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest powstawanie wydzieliny w drogach oddechowych. Zabiegiem, który jest zalecany w rehabilitacji, jest oklepywanie pacjenta. Wykonując kilkuminutowe oklepywanie, wydzielina odrywa się od ścianek płuc, dając możliwość pacjentowi wykrztuszenia zalegającej flegmy.

Jaki jest cel korzystania z rehabilitacji POChP?

Niewątpliwie pacjent, który choruje na POChP, potrzebuje leczenia farmakologicznego i uczęszczania na rehabilitację. Jej celem jest istotna poprawa komfortu życia pacjenta. Jeśli chory będzie stosować się do zaleceń lekarza i korzystać z rehabilitacji, a przede wszystkim z treningu fizycznego, ćwiczeń oddechowych czy oklepywania, ma szansę na prawidłowe funkcjonowanie.

Rehabilitacja po przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest również bardzo ważna. Nie wolno zapominać o ćwiczeniach nawet po wyeliminowaniu objawów. Warto systematycznie powracać do zaleconych ćwiczeń i zapobiegać nawrotom choroby.

2 Comments

  1. Indrykowski

    Tak naprawdę to po zdiagnozowaniu pochp miałem całkowicie zmienić swoje życie. A przecież już samo rzucenie palenia to jest mega wyzwanie. Nie jest łatwo. A tym bardziej jak nagle mam być fit, zacząć biegać, zdrowo jeść i nie wiadomo co jeszcze. Nie da się tak od razu wszystkiego zmienić, to niewykonalne dla normalnych ludzi. Trzeba etapami, małymi krokami, a nie wszystko od razu.

  2. Fania

    Właśnie zaczynam rehabilitację po przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, a właściwie to w jej trakcie. I jestem w szoku! Tak mocno to ja nigdy jeszcze nie ćwiczyłam. Niezły wycisk, niby mało ruchu, jakieś przytrzymania itd. ale jak tak to dalej będzie wyglądać, to chyba skutkiem ubocznym będzie jeszcze zrzucenie kilku kilogramów wagi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − = 20