Refluks – choroba cywilizacyjna

cos
Refluks – choroba cywilizacyjna
6 5

Nie ma, a przynajmniej być nie powinno, w naszym życiu wartości większej niż zdrowie. Nasze i naszej rodziny. W końcu, jak powszechnie wiadomo – o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. O zdrowiu mówi się też coś innego. W mentalności naprawdę wielu ludzi pokutuje przeświadczenie, że jeżeli mamy zdrowie – niczym nie należy się martwić, niczym przejmować, a rozwiązanie wszystkich problemów z całą pewnością nadejdzie. I jest to przeświadczenie jak najbardziej słuszne. Jednak, mimo tego, że zdrowie jest tak ważne, w sytuacji, w której zaczyna go brakować, nie wolno nam tracić optymizmu. W chorobie przecież bardzo ważne jest zachowanie zdrowego, czyli właśnie pozytywnego podejścia. Choroba to w końcu nie koniec świata, a stan, który się zdarza. I zdarzać z całą pewnością będzie. A skoro tak – należy się z tym stanem pogodzić, a potem rozpocząć walkę. Walka z chorobą – to stan naturalny, nie dajmy się zapędzić w poczucie rezygnacji i beznadziei.

Choroby żołądka

Człowiek współczesny przez swój tryb życia – jedzenie w pośpiechu, wszechobecne fast-foody, picie alkoholu, palenie papierosów, gazowane napoje – może przyczynić się do rozwoju chorób żołądka. W tym też bardzo nieprzyjemnego refluksu. A zignorowanie refluksu z kolei może doprowadzić do choroby, której ewentualność spędza sen z powiek wielu osób  – bardzo groźnego nowotworu. Choć najczęściej refluks żołądkowy jednak nie ma aż tak opłakanych skutków – nie należy go w żadnym wypadku lekceważyć. A jeżeli zauważymy jego objawy, z całą pewnością powinniśmy udać się do lekarza.

Czym objawia się refluks?

Refluks to choroba, która związana jest z cofaniem się treści żołądkowych. Przełknięte rzeczy, zamiast pozostawać w żołądku, wracają do przełyku. Razem z enzymami trawiennymi oraz kwasem solnym, czyli składnikami, które występują w naszym żołądku i właśnie tam powinny pozostać. Bo na nasz przełyk mają wpływ destrukcyjny, zwłaszcza, gdy pojawiają się tam zbyt często. Może to prowadzić do zapalenia przełyku czy wręcz wystąpienia problemów z nadżerką. Jednak do objawów refluksu możemy zaliczyć znacznie więcej. Objawy refluksu to również:

 – odbijanie,

 – ból mostka,

 – ból szyi,

 – ból gardła,

 – uczucie palenia w przełyku,

 – uczucie palenia w jamie ustnej,

 – gorzko-kwaśny posmak w jamie ustnej

Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy

Nabawić się refluksu można stosunkowo łatwo i to nierzadko wcale nie z naszej winy – jaką w końcu „winą” jest ciąża, antykoncepcja czy też branie lekarstw na nadciśnienie tętnicze, choroby płuc czy też serca? Jednak refluks można z powodzeniem leczyć. Przede wszystkim wystarczy zmienić dietę – wyeliminować z niej alkohol, napoje gazowane, tłuste mięso, smażone potrawy. Dieta przy refluksie bezwzględnie powinna zostać zachowana. I równie bezwzględnie powinna być dietą lekkostrawną. Należy również pozbyć się zgubnego nałogu palenia papierosów. Przyjmuje się też lekarstwa, które pomóc mają zwieraczowi dolnemu przełyku w ponownym pełnieniu swoich funkcji.

Sprawdź więcej na tej stronie: http://poradnikrefluksowy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *