Refluks – choroba cywilizacyjna

cos

Nie ma, a przynajmniej być nie powinno, w naszym życiu wartości większej niż zdrowie. Nasze i naszej rodziny. W końcu, jak powszechnie wiadomo – o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. O zdrowiu mówi się też coś innego. W mentalności naprawdę wielu ludzi pokutuje przeświadczenie, że jeżeli mamy zdrowie – niczym nie należy się martwić, niczym przejmować, a rozwiązanie wszystkich problemów z całą pewnością nadejdzie. I jest to przeświadczenie jak najbardziej słuszne. Jednak, mimo tego, że zdrowie jest tak ważne, w sytuacji, w której zaczyna go brakować, nie wolno nam tracić optymizmu. W chorobie przecież bardzo ważne jest zachowanie zdrowego, czyli właśnie pozytywnego podejścia. Choroba to w końcu nie koniec świata, a stan, który się zdarza. I zdarzać z całą pewnością będzie. A skoro tak – należy się z tym stanem pogodzić, a potem rozpocząć walkę. Walka z chorobą – to stan naturalny, nie dajmy się zapędzić w poczucie rezygnacji i beznadziei.

Choroby żołądka

Człowiek współczesny przez swój tryb życia – jedzenie w pośpiechu, wszechobecne fast-foody, picie alkoholu, palenie papierosów, gazowane napoje – może przyczynić się do rozwoju chorób żołądka. W tym też bardzo nieprzyjemnego refluksu. A zignorowanie refluksu z kolei może doprowadzić do choroby, której ewentualność spędza sen z powiek wielu osób  – bardzo groźnego nowotworu. Choć najczęściej refluks żołądkowy jednak nie ma aż tak opłakanych skutków – nie należy go w żadnym wypadku lekceważyć. A jeżeli zauważymy jego objawy, z całą pewnością powinniśmy udać się do lekarza.

Czym objawia się refluks?

Refluks to choroba, która związana jest z cofaniem się treści żołądkowych. Przełknięte rzeczy, zamiast pozostawać w żołądku, wracają do przełyku. Razem z enzymami trawiennymi oraz kwasem solnym, czyli składnikami, które występują w naszym żołądku i właśnie tam powinny pozostać. Bo na nasz przełyk mają wpływ destrukcyjny, zwłaszcza, gdy pojawiają się tam zbyt często. Może to prowadzić do zapalenia przełyku czy wręcz wystąpienia problemów z nadżerką. Jednak do objawów refluksu możemy zaliczyć znacznie więcej. Objawy refluksu to również:

 – odbijanie,

 – ból mostka,

 – ból szyi,

 – ból gardła,

 – uczucie palenia w przełyku,

 – uczucie palenia w jamie ustnej,

 – gorzko-kwaśny posmak w jamie ustnej

Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy

Nabawić się refluksu można stosunkowo łatwo i to nierzadko wcale nie z naszej winy – jaką w końcu „winą” jest ciąża, antykoncepcja czy też branie lekarstw na nadciśnienie tętnicze, choroby płuc czy też serca? Jednak refluks można z powodzeniem leczyć. Przede wszystkim wystarczy zmienić dietę – wyeliminować z niej alkohol, napoje gazowane, tłuste mięso, smażone potrawy. Dieta przy refluksie bezwzględnie powinna zostać zachowana. I równie bezwzględnie powinna być dietą lekkostrawną. Należy również pozbyć się zgubnego nałogu palenia papierosów. Przyjmuje się też lekarstwa, które pomóc mają zwieraczowi dolnemu przełyku w ponownym pełnieniu swoich funkcji.

Sprawdź więcej na tej stronie: http://poradnikrefluksowy.pl/

One Comment

  1. Iwonka

    Nazwa nie ma znaczenia. Lekarze lubią rzucać takie zwroty, żeby wyglądało, że są mądrzejsi od nas. Ale faktem jest, że refluks istnieje od kiedy jemy słabe rzeczy. Bo najczęściej jest to refluks żołądkowo przełykowy, a to wprost wskazuje, że występuje z powodu podrażnienia żołądka i przełyku właśnie przez gównianie jedzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

97 − 91 =