Przyczyny przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

cos

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie, które może rozwijać się latami. Poznanie jego przyczyn może być kluczowe w zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Istnieje wiele przyczyn POCHP. Część z nich jest znana przez większość społeczeństwa.

Palenie papierosów a POCHP

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną POCHP, obejmującą niemal 90% przypadków wszystkich zachorowań, jest dym tytoniowy. Grupą największego ryzyka są palacze papierosów, a nieco mniejszą – osoby, które palą cygara lub fajki. Najbardziej narażeni na zachorowanie na POCHP są czynni palacze, choć na to schorzenie zapadają także palacze bierni, którzy mają do czynienia z dymem tytoniowym, ze względu na częste przebywanie w towarzystwie osób palących.

Praca zawodowa w ciężkich warunkach a POCHP

Silne oddziaływanie pyłów przemysłowych oraz ciężkich substancji chemicznych to kolejna przyczyna przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Szczególnie narażone są na nią osoby pracujące w przemyśle wydobywczym (jak np. górnicy), ale także inni pracownicy sektora przemysłowego, wykonujący różnego rodzaju prace obróbcze, jak i typowo produkcyjne.

Przebyte zakażenia układu oddechowego, bądź gruźlica płuc

Na rozwój POCHP może mieć wpływ przebycie w dzieciństwie zakażeń układu oddechowego lub zachorowanie na gruźlicę płuc. W takiej sytuacji dochodzi do ograniczenia czynności płuc i łatwiejszego przedostawania się w te rejony kolonii groźnych dla nich bakterii.

Zanieczyszczenie powietrza a POCHP

Jeśli chodzi o przyczyny przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, wymienia się wśród nich również zanieczyszczenie powietrza. Chodzi tutaj zarówno o zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego w związku z emisją niebezpiecznych pyłów, ale także zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. W tym drugim przypadku na POCHP narażone są szczególnie osoby, które posiadają niesprawną instalację ogrzewania na węgiel i drewno lub też montują w swoim domu kominki.

POCHP a predyspozycje genetyczne

Niewielki odsetek przyczyny POCHP stanowią uwarunkowania genetyczne związane z niedoborem u osoby podatnej na zachorowanie alfa1-antytrypsyny. Jest to substancja, której zadaniem jest hamowanie działania enzymów, które rozkładają w organizmie białko. W związku z niedoborem alfa-1antytrypsyny, w płucach osoby dotkniętej tym problemem może dojść do uszkodzenia tkanki śródmiąższowej, co prowadzi do POCHP.

Tempo rozwoju POCHP jest uzależnione od szeregu czynników. Najszybciej do zachorowania dochodzi u osób, które nałogowo palą papierosy lub u takich, które są silnie narażone na wystąpienie kilku negatywnych czynników naraz. Należy wziąć pod uwagę także na indywidualne cechy organizmu. Ludzie bardzo często znacznie różnią się między sobą i przez to każda osoba może zupełnie inaczej reagować na oddziałujące na nią czynniki zewnętrzne. Istnieją osoby, które już po niewielkim kontakcie z takim czynnikiem stosunkowo szybko zapadają na POCHP, ale są też takie osoby, które nawet przez 15-20 lat silnego oddziaływania na nie takiego czynnika, nie przejawiają symptomów zachorowania.

2 Comments

  1. Android

    Jestem lekarzem z ośmioletnią praktyką. To niedużo, ale w tym czasie przewinęło się już pewnie wiele tysięcy pacjentów. I mogę napisać jedno: przyczyny przewlekłej obturacyjnej choroby płuc to palenie papierosów. Wszystkie inne znam tylko i wyłącznie ze studiów i literatury. Absolutnie każdy chory na POCHP był palaczem. Najczęściej aktywnym i wieloletnim.

    1. do pana doktora

      Może pan napisać ile czasu rozwija się przewlekła obturacyjna choroba płuc? Mój chłopak pali od czterech lat, jedną paczkę dziennie. Więcej na imprezach, czyli w weekendy. Ma często rano kaszel, taki wykrztuśny. Czy to możliwe, że już jest chory na POCHP? Pytam, bo chcę go zdopingować do rzucenia palenia i każda metoda się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

89 − = 85