Przyczyny i objawy łupieżu pstrego

cos

Łupież pstry to choroba skóry wywoływana przez grzyb drożdżopodobny Malassezja furfur. Jest to grzyb, który powszechnie występuje w mikroflorze ludzkiej skóry, jednakże nie do końca jeszcze wiadomo dlaczego u niektórych osób wywołuje on łupież pstry, a dlaczego u niektórych nie. Dodatkowo choroba ta nigdy nie występuje u noworodków. Jak zdiagnozować łupież pstry, jakie daje objawy, i w jakich warunkach wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania?

Łupież pstry – objawy

Łupież pstryŁupież pstry – objawy tego schorzenia to przede wszystkim odbarwienia skórne. Zazwyczaj mają barwę ciemno beżową lub czerwoną, a ich brzegi mogą być szare. W momencie gdy rozwija się choroba zmiany skórne zmieniają się w łupiny i zaczynają się złuszczać. Zmieniona chorobowo skóra nie opala się, co powoduje pstre plamy na skórze – ten charakterystyczny objaw powoduje, że dość łatwo zdiagnozować tę chorobę szczególnie latem. Spowodowane to jest faktem iż grzyb Malessezja furfur wytwarza kwas azelainowy, czyli związek chemiczny hamujący produkcję enzymu tyrozynaza. Enzym ten odpowiada za syntezę melaniny, która jest naturalnym barwnikiem skóry, co w efekcie powoduje widoczne odbarwienia. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na klatce piersiowej, plecach, karku czy pachwinach. Łupież pstry na twarzy również może się pojawić, co niestety powoduje jeszcze większe kompleksy u pacjentów. Powstające plamy podczas złuszczania mogą wywoływać swędzenie tak jak w przypadku normalnego łupieżu. Zignorowanie zmian skórnych spowoduje, że po kilku tygodniach staną się one zdecydowanie jaśniejsze od pozostałej skóry. Dlatego najlepiej jest sięgnąć po skuteczne kosmetyki na łupież pstry takie jak Pityver.

Łupież pstry – przyczyny powstawania

Pityver zestaw kosmetykówŁupież pstry – przyczyną powstawania tej choroby, tak jak wspomniano wcześniej, są grzyby drożdżopodobne, które każdy z nas ma w swojej skórze. Na szczęście nie jest on tak bardzo zaraźliwy, jak inne choroby wywoływane przez grzyby, np. grzybica stóp i paznokci. Nie zmienia to jednak faktu, że dość łatwo zarazić się w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, czy solariach, gdzie nieprzestrzegany jest odpowiedni poziom higieny. Również ciepłe i wilgotne warunki atmosferyczne zwiększają liczbę przypadków zachorowań na pstry łupież. Są to idealne warunki do rozwoju grzybów, dlatego więcej osób choruje w tropikalnym klimacie. Dodatkowo zauważono, że choroba ta zdecydowanie częściej atakuje osoby o ciemnym kolorze skóry. Nie bez znaczenia pozostaje również kondycja naszego układu odpornościowego, dlatego zwiększoną zachorowalność obserwujemy w grupie osób po przeszczepach lub wśród nosicieli wirusa HIV. Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na łupież pstry należy wymienić również:

  • nadmierna potliwość
  • tłusta skóra, łojotoki
  • problemy hormonalne
  • otyłość

Większość tych zaburzeń niestety chodzi w parze – osoby otyłe często nadmiernie się pocą, co powoduje przetłuszczanie się skóry, a więc idealne warunki do rozwoju grzybów. Należy zauważyć, że choroba ta dotyka częściej osoby, które w przeszłości miały problemy skórne, ich skóra jest wrażliwa i delikatna, a także niestety lubi wracać, jeśli pojawiła się choć jeden raz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

31 + = 37