Pomoc trychologa – sprawdź kto, jak i kiedy łysieje

cos

Czy łysienie u młodych mężczyzn i dojrzewających kobiet to przedwczesne oznaki starzenia? Trychologia – dziedzina zajmująca się badaniem skóry głowy i włosów – zwraca uwagę na zupełnie inne znaczenie dolegliwości. Przyczyny łysienia mogą być ukryte w genach i chorobach skóry, których leczeniem zajmuje się trycholog. Jego rola jest bardzo ważna i pomaga zredukować nadmierne wypadanie włosów.

KTO I JAK ŁYSIEJE?

Wypadające włosy w ilości, która obniża samopoczucie i wpędza w kompleksy, może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Problem zaczyna się już po 20. roku życia, choć najczęściej atakuje między 30. a 50. rokiem. Chociaż łysienie kojarzy się zwykle z mężczyznami, pewien jego rodzaj – bliznowaciejący – zdarza się częściej u pań. Więcej o nim możesz poczytać pod adresem https://drtrycholog.pl/lysienie-bliznowaciejace/. Wskutek uszkodzenia meszków włosowych, włosy przestają rosnąć. U mężczyzn popularnym rodzajem łysienia jest łysienie plackowate (polegające na występowaniu łysych pól w obrębie głowy) oraz polekowe – po przyjmowaniu wysokiej dawki leków. Wypadanie włosów jest wtedy kwestią indywidualną, jednak zazwyczaj dzieje się to w sposób równomierny. Każda płeć przechodzi dany rodzaj łysienia inaczej, co widać szczególnie w przypadku łysienia androgenowego. U kobiet wypadają włosy wzdłuż linii przedziałku, u mężczyzn cała linia włosów, zwłaszcza przy czole i skroniach, cofa się.

PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW

Czy warto w ogóle reagować na problem jakim są wypadające włosy? Są one przecież różne i diagnozowanie może być mylące – dlatego sprawdź też artykuł pod adresem http://choroba-refluksowa.pl/porady/przyczyny-wypadania-wlosow-wylecz-lysienie-juz-dzis.html. Takie myślenie jest oczywiście błędne, a im dłużej zwlekamy z podjęciem kuracji, tym bardziej zbliżamy się do nieodwracalnej utraty wszystkich włosów. Wśród wielu powodów łysienia wymienia się między innymi:

  • Choroby skóry głowy: zapalenie atopowe, grzybicę, łuszczycę
  • Nowotwory skóry i przebyta chemioterapia
  • Przyjmowanie leków hormonalnych, w tym antykoncepcyjnych, reumatologicznych i kardiologicznych
  • Depresja i przyjmowanie leków psychiatrycznych
  • Dziedziczenia genetyczne

JAK WZMOCNIĆ WŁOSY?

Rozpoczęcie leczenia nadmiernie wypadających włosów wymaga przede wszystkim fachowego rozpoznania. W tym celu wykonuje się badanie włosów metodami trichogramu i trichoskopii. Obydwie metody polegają na szczegółowej analizie w laboratorium. Częścią trichoskopii jest analiza zdjęć skóry głowy wykonanych podczas badania (przy pomocy dermatoskopu), częścią trichogramu analiza próbki włosów pobranej w czasie badań.

Trichogram i trichoskopia dają obraz skóry głowy, z którego możemy wyprowadzić właściwą diagnozę i jeśli to konieczne, postawić na metodę leczenia jaką jest mezoterapia skóry głowy. – mówi ekspert trycholog.

Mezoterapia może przybrać formę zabiegu igłowego lub bezigłowego. Przy pomocy igły możliwe jest wstrzyknięcie do skóry głowy aktywnych substancji (np. osocza bogatopłytkowego) pozwalających na wzrost nowego włosa. Osocze bogatopłytkowe pochodzi z krwi i doskonale wpływa na odżywienie skóry i w konsekwencji zahamowanie łysienia. Opcja zabiegu bezigłowego działa poprzez użycie fal elektrycznych.

CO NA WYPADANIE WŁOSÓW, JEŚLI TO PRZEJŚCIOWE?

Długoletnie i samodzielne zastanawianie się nad tym jak wzmocnić włosy w sytuacji, kiedy następuje ich masowa utrata, nie rozwiąże problemu. Konsultacja z trychologiem i podjęcie konkretnych działań w kierunku medycyny estetycznej może natomiast przywrócić porost włosów. Jeśli obserwujemy tylko lekkie wypadanie włosów, wzmocnijmy je dobrze dobranymi szamponami, wcierkami czy też bardzo skutecznym stosowaniem koktajli do włosów. Oprócz wymienionych czynników wpływających na łysienie, przyczyny wypadania włosów mogą mieć tez podłoże emocjonalne i żywieniowe. Warto więc wykluczyć z diety zbyt dużą ilość cukrów prostych i zminimalizować stres związany z codziennymi obowiązkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 4 =