Osoby zmagające się z dolegliwościami w obrębie stawów

cos

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest nieinwazyjną oraz bezbolesną metodą diagnostyki obrazowej, która przy zastosowaniu ultradźwięków pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. USG jest metodą diagnostyczną stosowaną niemal w każdej dziedzinie medycyny. Dzisiaj jednak przedstawimy Państwu zastosowanie ultrasonografii w przypadku chorób stawów.

USG stawów

Badanie USG stawów (USG ortopedyczne) najczęściej zalecane jest przez lekarzy ortopedów oraz reumatologów, albowiem metoda ta zapewnia dokonanie nieinwazyjnej oceny struktur stawowych. Niniejsze badanie pozwala lekarzowi na zlokalizowanie uszkodzeń oraz obserwację ich rozległości.  USG to badanie, które wykonuje się w celu dokładnej oceny urazów mechanicznych lub diagnostyki chorób związanych z zapaleniem stawów, chorób reumatologicznych i autoimmunologicznych. Do najczęściej przeprowadzanych badań zalicza się USG kolana, stawów biodrowych oraz stawów nadgarstka, ramiennego i łokciowego. Dzięki zastosowaniu niniejszego badania w diagnostyce przewlekłych chorób stawów można dokonać oceny stopnia oraz ciągłości ich uszkodzenia. Za pośrednictwem USG możemy również obserwować zmiany zachodzące w czasie procesu leczenia.

USG kolana

Tak jak wspomniano powyżej, jednym z najczęściej badanych stawów jest staw kolanowy. Jest to największy staw w ciele człowieka, w którym łączy się kość udowa z kością piszczelową. Staw kolanowy jest strukturą złożoną, dlatego też tak łatwo dochodzi do jego urazów. Badane USG jest jednym z pierwszych w kolejności badań przeprowadzanych w zakresie diagnostyki chorób stawu kolanowego. Podczas niniejszego badania lekarz przykłada specjalną głowicę (pokrytą śliskim żelem) do kolana. Proces ten zaczyna się w pozycji leżącej (pacjent znajduje się na plecach, a jego kończyna jest swobodnie ułożona). W kolejnym etapie, pacjent zostaje poproszony o zmianę pozycji (dzięki temu lekarz jest w stanie zaobserwować zmiany zachowania się struktur anatomicznych podczas ruchu pacjenta). Wskazaniami do wykonania USG kolana są oczywiście jego urazy, jak również choroby reumatologiczne (Reumatoidalne Zapalenie Stawów) oraz ocena pojawiających się zmian (guzów) w obrębie kolana. Badanie ultrasonograficzne przeprowadza się również w celu oceny uszkodzenia łąkotek, więzadeł, chrząstek, zapalenia kaletek oraz oceny wysięku w stawie.

Osoby zmagające się z dolegliwościami w obrębie stawów, powinny skonsultować się z lekarzem ortopedą lub reumatologiem. Pierwszym ich zaleceniem z pewnością okaże się właśnie badanie ultrasonograficzne danego stawu. Jeśli jednak nie chcecie Państwo czekać, możecie wykonać badanie USG w ramach usług prywatnej opieki zdrowotnej. Wówczas z gotowym już obrazem uzyskanym za pośrednictwem badania USG udajcie się Państwo na wizytę konsultacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1