Objawy rzeżączki

cos

Co to rzeżączka?

Rzeżączka lub jak kto woli tryper to jedna z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Wywoływana jest przez bakterie, zwaną dwoinką rzeżączki. Żyje ona w wilgotnych częściach ciała człowieka, a więc np. W drogach moczowo-płciowych czy jamie ustnej. Często z powodu braku świadomości na temat tej, groźnej mimo wszystko choroby, zarażony nie ma pojęcie, że jest chory. Może to prowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do niepłodności. Jakie są zatem objawy rzeżączki i jak je rozpoznać?

Rzeżączka – objawy

Na samym wstępie trzeba powiedzieć, że objawy potrafią być bardzo niejednoznaczne, a przez to mylące dla każdego kto podejrzewa u siebie rzeżączkę narządów płciowych. Pierwsze objawy u mężczyzn i u kobiet, głównie ze względu na różnice w budowie układu rozrodczego, są różne. Rzeżączka u mężczyzn przebiega znacznie szybciej niż u kobiet. Typowe objawy rzeżączki u mężczyzn to: ból cewki moczowej podczas oddawania moczu, wypływanie ropnej wydzieliny z cewki moczowej, tkliwość i obrzęk najądrzy oraz zapalenie żołędzia. Nierozpoznanie objawów może doprawadzić u mężczyzn m.in. do zapalenia prostaty. U kobiet sprawa wygląda nieco inaczej. W ich przypadku najostrzejszy etap, w którym występują pierwsze objawy w postaci  upław ( nadmierna wydzielina z pochwy ), może zostać zlekceważony. Leczenie podejmuje się zazwyczaj, kiedy po kilku tygodniu lub więcej tryper osiągnie stan przewlekły. Wtedy objawy są następujące: swędzenie w okolicach odbytu, ból w dolnej części brzucha, krwawienie międzymiesiączkowe czy ból podczas stosunku seksualnego. Zlekceważenie tych objawów może łatwo doprowadzić u kobiet do zapalenia jajników.

Rzeżączka poza narządami płciowymi

Oprócz rzeżączki narządów płciowych może także wystąpić ona w innych częściach ciała. Wystąpić może chociażby rzeżączka gardła. Jest ona dużo trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ najczęściej nie daje żadnych objawów. Jeśli już wystąpią objawy rzeżączki w gardle to są to: obrzęk oraz zaczerwienienie gardła. Oprócz tego tryper może zaatakować też odbyt w przypadku osób uprawiających seks analny.  Wówczas, podobnie jak w przypadku rzeżączki gardła, nie daje żadnych objawów. Jeżeli wystąpi objawowa postać choroby, to objawami będą pieczenie oraz wydzielina z odbytu. Inną postacią rzeżączki jest taka o charakterze rozsianym. Wówczas bakterie dwoinki rzeżączki poprzez krew rozprzestrzeniają się po organiźmie i powodują zmiany skórne. Z kolei u zarażonych podczas porodu niemowląt może wystąpić rzeżączkowe zapalenie spojówek. Objawy również jak w poprzednich przypadkach są trudne do wykrycia, a nieleczona choroba może doprowadzić do upośledzenia wzroku.

Warto zrobić testy!

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u osoby Ci bliskiej objawy rzeżączki to nie wahaj się i wykonaj testy (tutaj znajdziesz więcej objawów rzeżączki http://dobrywenerolog.pl/rzezaczka/objawy-rzezaczki/). Pozwolą Ci one stwierdzić jednoznacznie czy zauważone objawy to rzeczywiście tryper. Nie warto lekceważyć takich podejrzeń, choćby były bardzo małe, bo powikłania mogą być o wiele poważniejsze niż nam się zdaje. Dziś praktycznie każde laboratorium jest w stanie zaoferować Ci test na obecność choroby, gwarantują również anonimowość. Nie ma się czego bać, a taki test może zaoszczędzić Tobie lub Twoim bliskim cierpienia, które niewątpliwie towarzyszy tej chorobie. Już dziś zapisz się na testy ! Nie lekceważ nawet najmniejszych objawów ! Jeśli to zrobisz, to kiedyś możesz tego żałować. Nie czekaj ani chwili dłużej.  Jeśli masz obawy, zapisz się na testy na rzeżączkę w najbliższym twojej okolicy laboratorium.

5 Comments

 1. Kacha

  Po prostu jesli się coś dzieje z narządami płciowymi to trzeba lecieć do lekarza a nie czekać na rozwój wydarzeń i próbować się samemu leczyć bo nie postawimy sobie sami diagnozy!!!!

 2. serio?

  „Objawy również jak w poprzednich przypadkach są trudne do wykrycia, a nieleczona choroba może doprowadzić do upośledzenia wzroku. ” Naprawdę? :O A jak to działa?? że przestaje się widzieć? Przecież tu narządy a tam oczy… :O :O

 3. olek

  No każde laboratorium ale to jednak wstyd szczególnie w małych miastach…. Dlatego ja nie czekałem i sobie zamówiłem ten test ze stronki którą polecacie i rzeczywiście po 3 dniach miałem wyniki i nie musiałem się denerwować.

 4. Jessica

  Tak naprawdę wszystkie te choroby mają takie same objawy. I bądź tu mądry. Zawsze trzeba się spodziewać najgorszego… Niestety brutalne ale prawdziwe. Lepiej to niż potem płakać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 3