Objawy rzeżączki

cos
Objawy rzeżączki
1 5

Co to rzeżączka?

Rzeżączka lub jak kto woli tryper to jedna z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Wywoływana jest przez bakterie, zwaną dwoinką rzeżączki. Żyje ona w wilgotnych częściach ciała człowieka, a więc np. W drogach moczowo-płciowych czy jamie ustnej. Często z powodu braku świadomości na temat tej, groźnej mimo wszystko choroby, zarażony nie ma pojęcie, że jest chory. Może to prowadzić do poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do niepłodności. Jakie są zatem objawy rzeżączki i jak je rozpoznać?

Rzeżączka – objawy

Na samym wstępie trzeba powiedzieć, że objawy potrafią być bardzo niejednoznaczne, a przez to mylące dla każdego kto podejrzewa u siebie rzeżączkę narządów płciowych. Pierwsze objawy u mężczyzn i u kobiet, głównie ze względu na różnice w budowie układu rozrodczego, są różne. Rzeżączka u mężczyzn przebiega znacznie szybciej niż u kobiet. Typowe objawy rzeżączki u mężczyzn to: ból cewki moczowej podczas oddawania moczu, wypływanie ropnej wydzieliny z cewki moczowej, tkliwość i obrzęk najądrzy oraz zapalenie żołędzia. Nierozpoznanie objawów może doprawadzić u mężczyzn m.in. do zapalenia prostaty. U kobiet sprawa wygląda nieco inaczej. W ich przypadku najostrzejszy etap, w którym występują pierwsze objawy w postaci  upław ( nadmierna wydzielina z pochwy ), może zostać zlekceważony. Leczenie podejmuje się zazwyczaj, kiedy po kilku tygodniu lub więcej tryper osiągnie stan przewlekły. Wtedy objawy są następujące: swędzenie w okolicach odbytu, ból w dolnej części brzucha, krwawienie międzymiesiączkowe czy ból podczas stosunku seksualnego. Zlekceważenie tych objawów może łatwo doprowadzić u kobiet do zapalenia jajników.

Rzeżączka poza narządami płciowymi

Oprócz rzeżączki narządów płciowych może także wystąpić ona w innych częściach ciała. Wystąpić może chociażby rzeżączka gardła. Jest ona dużo trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ najczęściej nie daje żadnych objawów. Jeśli już wystąpią objawy rzeżączki w gardle to są to: obrzęk oraz zaczerwienienie gardła. Oprócz tego tryper może zaatakować też odbyt w przypadku osób uprawiających seks analny.  Wówczas, podobnie jak w przypadku rzeżączki gardła, nie daje żadnych objawów. Jeżeli wystąpi objawowa postać choroby, to objawami będą pieczenie oraz wydzielina z odbytu. Inną postacią rzeżączki jest taka o charakterze rozsianym. Wówczas bakterie dwoinki rzeżączki poprzez krew rozprzestrzeniają się po organiźmie i powodują zmiany skórne. Z kolei u zarażonych podczas porodu niemowląt może wystąpić rzeżączkowe zapalenie spojówek. Objawy również jak w poprzednich przypadkach są trudne do wykrycia, a nieleczona choroba może doprowadzić do upośledzenia wzroku.

Warto zrobić testy!

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u osoby Ci bliskiej objawy rzeżączki to nie wahaj się i wykonaj testy (tutaj znajdziesz więcej objawów rzeżączki http://dobrywenerolog.pl/rzezaczka/objawy-rzezaczki/). Pozwolą Ci one stwierdzić jednoznacznie czy zauważone objawy to rzeczywiście tryper. Nie warto lekceważyć takich podejrzeń, choćby były bardzo małe, bo powikłania mogą być o wiele poważniejsze niż nam się zdaje. Dziś praktycznie każde laboratorium jest w stanie zaoferować Ci test na obecność choroby, gwarantują również anonimowość. Nie ma się czego bać, a taki test może zaoszczędzić Tobie lub Twoim bliskim cierpienia, które niewątpliwie towarzyszy tej chorobie. Już dziś zapisz się na testy ! Nie lekceważ nawet najmniejszych objawów ! Jeśli to zrobisz, to kiedyś możesz tego żałować. Nie czekaj ani chwili dłużej.  Jeśli masz obawy, zapisz się na testy na rzeżączkę w najbliższym twojej okolicy laboratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *