Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

cos

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie, na które cierpi aż 2 miliony Polaków. POCHP charakteryzuje się występowaniem szeregu charakterystycznych objawów. Dla większości osób są one jednak trudne do wychwycenia, a często nawet mylone z innymi schorzeniami. Wiele osób w takiej sytuacji nie zadaje sobie nawet trudu, by podjąć jakiekolwiek próby leczenia. Jest to poważny błąd, który często skutkuje poważnymi konsekwencjami w postaci nieodwracalnych zmian dla organizmu.

Jak objawia się przewlekła obturacyjna choroba płuc? Można wyróżnić wczesne i późne objawy tego schorzenia. Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest bowiem schorzeniem postępującym, którego objawy mogą rozwijać się przez wiele lat. Dotyczy to w szczególności osób będących stałymi palaczami, którzy regularnie wypalają co najmniej jednego papierosa dziennie od kilku lub od kilkunastu lat.

Wczesne objawy POCHP

Jeśli chodzi o wczesne objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, można wśród nich wyróżnić przede wszystkim kaszel oraz kłopoty z oddychaniem. Niestety, na tym etapie osoby, które zachorowały na POCHP, często bagatelizują takie objawy. Wśród osób palących dominuje bowiem pogląd, że kaszel i kłopoty z oddychaniem to coś zupełnie normalnego przy paleniu i nie należy się tym w żaden sposób przejmować. Ponadto zdarza się, że osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zrzucają pojawienie się takich objawów na karb infekcji wirusowej lub bakteryjnej, która minie w ciągu 1-2 tygodni. Aby mówić o POCHP, kaszel i kłopoty z oddychaniem muszą utrzymywać się przez okres co najmniej 3 miesięcy w roku, bez względu na porę roku (nie tylko w okresie jesieni i wczesnej wiosny). Oprócz tego, kaszel przy POCHP  nasila się w trakcie poranków.

Późniejsze objawy POCHP

W miarę rozwoju POCHP u osoby chorej pojawiają się inne, bardzo charakterystyczne objawy. Są to m.in. duszności, które występują podczas wysiłku. Mogą one występować napadowo, ale często także zdarza się, że osoba chora na POCHP traci po prostu stopniowo swoją wydolność w trakcie wysiłku, co przejawia się w coraz trudniejszym pokonywaniu tego samego dystansu bez zadyszki.

W skrajnych przypadkach, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana, osoba chora na POCHP ma problemy przy jakimkolwiek wysiłku. Pojawiają się np. problemy z takimi codziennymi czynnościami jak mycie i ubieranie się. Oprócz duszności, u osób chorych na POCHP występuje także świszczący oddech oraz ucisk klatki piersiowej, mylone często z chorobami układu krążenia. Objawami towarzyszącymi POCHP w jej bardziej zaawansowanym stadium, są również znacząca utrata wagi (prowadząca niekiedy do anoreksji) oraz sinica i obrzęk występujący wokół kostek.

Objawy POCHP mogą się okresowo nasilać. Ważny jest stały kontakt z lekarzem, by móc zareagować w odpowiedni sposób, stosując dostosowaną do sytuacji metodę leczenia. Należy pamiętać o tym, że zmiany w płucach związane z POCHP nie są całkowicie odwracalne, dlatego odpowiednio szybka reakcja bywa dla pacjenta kluczowa.

3 Comments

  1. sylwetka zamachowca

    Jak tak czytam jakie są objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc to wychodzi mi, że praktycznie każda osoba paląca papierosy ma POCHP. Bo przecież praktycznie każdemu z nas zdarza się kaszel rano, przed zapaleniem papierosa. Drapanie w gardle też dla mnie jest najnormalniejszą rzeczą, ale właśnie zapalenie papierosa niweluje to nieprzyjemne odczucie.

  2. Olga

    Kaszel palacza to nawet zwrot, który niektórzy uznają za osobną dolegliwość. Są na to tabletki, syropy, cały przemysł oczywiście. Ale niestety mało osób wie, że to najczęściej pierwszy i najbardziej rozpoznawalny objaw POCHP. Jak nie ma kaszlu, to można mieć nadzieję, że choroba jeszcze nie zaatakowała. Ale jak jest, to POCHP jest na 100%.

  3. Pingback: Leczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc - Choroba Tarczycy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − = 4