Objawy i leczenie osteoporozy

cos

Osteoporoza zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Inaczej nazywana jest niekiedy zrzeszotnieniem kości. W wyniku schorzenia dochodzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej, co powoduje wzrost częstotliwości występowania złamań kości. Choroba dotyka głównie kobiet, chociaż nie omija także mężczyzn.

Wyróżnia się kilka typów osteoporozy:

 • typ 1 (osteoporoza pomenopauzalna) – dotyczy kobiet po ukończeniu 50. roku życia, przyczyną jest niedobór estrogenów w organizmie, a proces zaniku kostnego jest dość dynamiczny; najczęściej w tym czasie dochodzi do złamań kości promieniowych – przedramienia lub nadgarstka,
 • typ 2 (osteoporoza starcza) – dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn; zanik kostny jest dość wolny (1% w skali roku), a złamania mają miejsce przede wszystkim w obrębie bioder,
 • osteoporoza wtórna – jej przyczynami są inne choroby lub zażywane leki; stanowi 20% przypadków osteoporozy.

Przyczyny osteoporozy

Osłabienie tkanki kostnej powoduje w dużej mierze niedobór wapnia w organizmie. Kości z czasem stają się porowate i kruche. W ten sposób obniża się gęstość tkanki łącznej i jej wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.

Osteoporoza nie ma żadnych typowych objawów, które umożliwiłyby jej wczesną diagnozę. Zazwyczaj pierwszym objawem są złamania, świadczące już o zaawansowanym stadium choroby. Są one spowodowane niewielkimi urazami czy upadkiem z niewielkiej wysokości. Złamania dotyczą różnych kości, a najgroźniejsze są te dotyczące bioder i kręgów. Czasami objawami są również zaokrąglenie się pleców. Niepokojące są także znaczne wahania masy ciała, np. jej spadki w krótkim okresie czasu.

Badanie osteoporozy

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w celu diagnozy osteoporozy jest densytometria, czyli badanie gęstości kości. Wynik wskazuje czy dana osoba jest zagrożona osteoporozą (osteopenia) czy proces chorobowy jest już bardziej zaawansowany. Coraz popularniejsza jest także metoda FRAX. Dzięki niej można samodzielnie ocenić jakie jest ryzyko wystąpienia złamań w ciągu najbliższych 10 lat. Jednak nie zawsze jest to w pełni miarodajne.

Leczenie osteoporozy

W Polsce w leczeniu osteoporozy najczęściej stosuje się generyczne biofosfoniany. Mają one działanie antyresorpcyjne – zmniejszające kościogubienie. Od kilku lat stosowany jest również denosumab, lek biologiczny w postaci iniekcji podskórnej. Zmniejsza on resorpcję kości oraz powoduje wzrost ich gęstości mineralnej, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka złamania.

Z refundacji mogą jednak korzystać tylko kobiety i to po spełnieniu kilku warunków. Muszą one mieć ukończony 60. rok życia i cierpieć z powodu osteoporozy pomenopauzalnej. Lek wskazany jest też w leczeniu mężczyzn oraz w przypadku niewydolności nerek.

U niektórych osób powyższe leki są jednak z różnych powodów (zła tolerancja) przeciwwskazane. Wówczas stosuje się zmniejszający ryzyko złamania kręgów raloksyfen lub teryparatyd. Farmakologia może być bardzo skuteczna, ale należy równocześnie podjąć także i inne działania. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią dietę, bogata w wapń oraz witaminę D.

2 Comments

 1. Piocha

  Osteoporoza po menopauzie może przyjść nagle i niespodziewanie. Pamiętajcie, że po pięćdziesiątce nie będziecie się spodziewać, a od razu pojawią się dolegliwości, które wcześniej nie występowały. Osteoporoza to tylko jedna z nich i wbrew pozorom wcale nie najgorsza.

  1. Trump

   Nie u każdego, więc tak nie strasz. Osteoporoza ma wiele przyczyn i sama zaburzona gospodarka hormonalna to nie wszystko, bo jeśli będziesz się zdrowo odżywiać to większość chorób Ci nie grozi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =