Co mogą oznaczać białe plamki na skórze?

cos

Białe plamki na skórze pojawiają się zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim, częściej u młodych osób. Najczęściej występują na twarzy i górnej części tułowia. Co może być przyczyną ich pojawiania? Powodów może być kilka- zaburzenia hormonalne, brak odpowiednich składników odżywczych w diecie, a także najczęściej występująca choroba – łupież pstry.

Czym jest łupież pstry?

To choroba o podłożu grzybiczym. Na powierzchni zdrowej skóry u każdego człowiek a występują w naturalnej mikroflorze. W pewnych warunkach dochodzi do zaburzenia w ich namnażaniu przez które staja się pasożytami chorobotwórczymi. Jest to powierzchowne zakażenie naskórka, spowodowane namnożeniem się  grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia, wcześniej nazywanych Pityrosporum ovale. To właśnie one są odpowiedzialne za białe plamki na skórze.

Jak mogę się zarazić?

Łupież pstry to choroba zakaźna lubiąca mokre i ciepłe środowisko. Najczęstszymi miejscami w których dochodzi do zetknięcia się z tą chorobą są: aqua parki, baseny i publiczne kąpieliska wodne. Miejscami podwyższonego ryzyka są też solaria i salony kosmetyczne, w których nie zachowano podstawowych zasad higieny.

Jak rozpoznać łupież pstry?

Najczęściej pierwszym objawem chorobowym są właśnie białe plamki na skórze. Na początku są to raczej małe powierzchnie, występujące dość gęsto obok siebie. Powierzchnia plamek może być przesuszona i lekko się łuszczyć. Na kolejnych etapach choroby plamki czerwienią lub brązowieją. W okresie letnim łatwo je zauważyć po opalaniu – ich powierzchnia pozostaje jaśniejsza od pozostałej skóry. W okresie zimowym objawy nieco ustępują, jednak po wyjściu z gorącej kąpieli da się je łatwo zauważyć- są mocno zaczerwienione. Niejednokrotnie pacjenci chorzy na łupież pstry skarżą się na świąd w miejscach zmienionych chorobowo.

Diagnoza łupieżu pstrego

Mogą to być białe plamy na ciele po opalaniu lub brązowe po solarium. Aby zdiagnozować należy udać się do lekarz dermatologa. Na podstawie badania obrazowego oraz testów skórnych jest on w stanie wystawić bezsprzeczną diagnozę.

Jak leczyć łupież pstry?

Jest kilka metod leczenia tego schorzenia. Do wyboru mamy:

  • maści przeciwgrzybiczne- dostępne bez recepty, w ich składzie powinien znaleźć się klotrimazol lub/i ketokonazol
  • szampony o działaniu antygrzybicznym i przeciwłupieżowym- również dostępne bez recepty. Najlepsze efekty dadzą te, które zawierają  w swoim składzie zawierają związki selenu i pirytonianu cynku.
  • Tabletki doustne- lekarz przepisuje je zazwyczaj wtedy kiedy kuracja zewnętrzna przez dłuższy czas nie przynosi rezultatu, bądź często nawraca. Są to zazwyczaj preparaty imidazolowe.
  • Miejscowe stosowanie aloesu- jest to domowa, babcina metoda na pozbycie się problemu. Zaleca się wcieranie żelu z przełamanego liścia tej rośliny w chorobowo zmienione miejsca. Po kilku godzinach należy go dokładnie zmyć.

Przy leczeniu łupieżu pstrego należy pamięta o unikaniu słońca oraz solarium. Ekspozycja skóry na naświetlanie pogarsza proces gojenia. Zaleca się noszenie przewiewnych ubrań, które zapobiegną nadmiernemu poceniu się. Nie wart także „dusić” skóry pod filtrem zbyt tłustych kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 4 =