Miażdżyca – objawy, diagnozowanie i leczenie

cos

Miażdżyca to schorzenie, które dotyka setki tysięcy Polaków w wieku produkcyjnym, jak i w wieku emerytalnym. Można ją rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach, choć w pierwszych stadiach jej rozwoju nie są one zauważalne. Dlatego gdy już się one pojawią, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Podstawowe objawy miażdżycy

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak miażdżyca, objawy dla laika mogą być trudne do zauważenia, ponieważ są to takie objawy, jak nadmierne zmęczenie, senność oraz problemy z pamięcią i koncentracją. W niektórych przypadkach u osób z miażdżycą mogą natomiast pojawiać się także bóle łydek, nawet po niezbyt długich spacerach oraz żółte zgrubienia widoczne w okolicach powiek, pod piersiami lub też w zgięciu łokcia. Mogą one świadczyć o pojawieniu się tzw. złogów cholesterolowych.

Diagnozowanie miażdżycy

Nie istnieją badania, które mogą jednoznacznie twierdzić czy u danej osoby rozwija się miażdżyca, jeśli nie jest ona jeszcze w zaawansowanym stadium. Zwykle na możliwość jej wystąpienia u danej osoby wskazuje podwyższony poziom cholesterolu, a także podwyższony poziom trójglicerydów. Odczytać je można na podstawie badania krwi. Jeśli miażdżyca jest już zaawansowana i daje charakterystyczne objawy, istnieje natomiast możliwość jej wykrycia za pomocą USG naczyń krwionośnych (w ten sposób może być wykryta miażdżyca aorty) oraz przy wykorzystaniu tomografii komputerowej. Obecnie urządzenia diagnostyczne są na tyle zaawansowane, że wynik wykonanego za ich pomocą badania jest bardzo miarodajny.

Leczenie miażdżycy

Gdy pojawi się miażdżyca leczenie odbywa się głównie z wykorzystaniem środków leczenia farmakologicznego. Są to leki doustne, których głównym zadaniem jest zmniejszanie poziomu cholesterolu we krwi. Niekiedy jednak w cięższych przypadkach konieczne jest udrażnianie tętnic lub też wszczepianie tzw. by-passów, czyli naczyń krwionośnych z innych partii ciała, które mają omijać miejsca zablokowane przez płytki miażdżycowe.

Styl życia a miażdżyca

Samo leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne w przypadku miażdżycy nie będzie jednak skuteczne jeśli osoba, która cierpi na to schorzenie nie zmieni swojego stylu życia.

Zobacz też: http://zawalserca.net/miazdzyca-tetnic/

Po pierwsze, bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Nie trzeba chodzić na siłownię lub biegać. Wystarczy długi spacer lub przejażdżka na rowerze, by w odpowiedni sposób pobudzić układ krwionośny do działania, co pozwala uniknąć zablokowania naczyń krwionośnych przez płytki miażdżycowe.

Jeśli chodzi o palaczy, powinni oni jak najszybciej rzucić palenie. Zawarte w papierosach substancje negatywnie wpływają na leczenie miażdżycy, nasilając jej objawy. Oprócz tego bardzo ważna jest również właściwa dieta, ukierunkowana na unikanie tłuszczów zwierzęcych. Z punktu widzenia pomocy w leczeniu miażdżycy, najlepsze rozwiązanie może stanowić dieta śródziemnomorska oparta o ryby oraz oleje roślinne. Ponadto niezwykle ważną rolę w diecie przy miażdżycy odgrywają także warzywa i owoce (które powinny być dodawane do każdego posiłku) oraz produkty pełnoziarniste.

 

2 Comments

  1. Młody

    Miażdżyca jest o tyle zła, że bardzo późno pojawiają się jakiekolwiek objawy tego schorzenia. Właściwie nie ma żadnych charakterystycznych objawów miażdżycy, bo ogólne zmęczenie i inne podobne to nic nie mówi.

  2. Loki

    Bez przesady, jak pójdziesz do lekarza to objawy miażdżycy rozpozna. Tylko, że u nas do lekarza chodzą tylko dziatki, bo młodzi się wstydzą, albo uważają, że są tak super zdrowi, że nie muszą robić żadnych badań, jakby to jakiś wielki dyshonor był.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =