Łysienie plackowate — czym jest i jak sobie z nim radzić?

cos

Łysienie plackowate jest to przewlekła choroba zapalna, która przebiega wraz z uszkodzeniem mieszków włosowych. W efekcie tych zmian dochodzi do wypadania włosów w sposób, w którego efekcie na głowie powstają rozległe plamy bez owłosienia. Łysienie plackowate może dotyczyć nie tylko skóry głowy, lecz także innych owłosionych okolicach (takich jak brwi, czy broda).


Objawy łysienia plackowatego

Pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się już w dzieciństwie oraz młodym wieku — łysienie plackowate dotyka najczęściej osoby między 20 a 40 rokiem życia, płeć pacjenta nie gra tu roli. Należy pamiętać, że łysienie plackowate może się objawić w każdym momencie życia.

Zmiany przyjmują formę niewielkich obszarów wyłysienia, często skupiają się na ograniczonej powierzchni i rzadko dotykają całą skórę głowy. Kolejnym objawem są bardzo charakterystyczne włosy, które określa się mianem włosów wykrzyknikowych. Rosną one wokół ognisk łysienia i są one krótko ułamane, a ich odłamane końcówki są grubsze i ciemniejsze niż sama nasada włosa.

Chociaż łysienie plackowate jest chorobą zapalną, to same objawy tego stanu nie są widoczne — na łysiejącej skórze brak jest widocznego zaczerwienienia lub innych, łuszczących zmian. Zdarza się, że część chorych zauważa swędzenie skóry głowy w miejscach dotkniętych wyłysieniem. Zazwyczaj włosy odrastają po okresie 3-6 miesięcy, lecz są one jasne i dopiero po 6-8 tygodniach nabierają pierwotnego zabarwienia. Odrośnięcie włosów nie oznacza zażegnania choroby — łysienie plackowate może być nawrotowe.

Zdarza się, że zmiany dotykają również paznokci chorej osoby.

Łysienie plackowate — przyczyny

Nie są znane jednoznaczne przyczyny łysienia plackowatego — wśród prawdopodobnych przyczyn wyszczególnia się powody genetyczne (badania pokazują, że u rodzin chorych łysienie plackowate pojawia się w 20-60%). Za teorią tą zdaje się przemawiać fakt, iż łysienie plackowate aż w 10% dotyka osoby z zespołem Downa.

Przypuszcza się również, że choroba ta jest to niewłaściwa reakcja autoimmunologiczna — organizm sam wywołuje stan zapalny w celu ochrony przed mieszkami włosowymi, które uznaje za obce. Za teorią tą przemawia fakt, że choroba często dotyka osoby, u których stwierdzono inne choroby powiązane z autoagresją (zapalenie jelit, atopowe zapalenie skóry itd.).

Część specjalistów podejrzewa, że chorobę tą należy dodać do grupy schorzeń psychodermatologicznych i utrata włosów jest reakcją na stres oraz ciężkie stany nerwowe. Inni dopatrują się przyczyn związanych z niewłaściwym odżywieniem i brakiem odpowiednik składników mineralnych lub w czynnikach hormonalnych.

Leczenie łysienia plackowatego

Okres leczenia choroby jest długi oraz trudny, zdarza się, że nie udaje się osiągnąć zadowalających efektów. Samą kurację przeprowadzają trycholodzy, aby leczenie było skuteczne, metoda musi zostać dobrana indywidualnie pod pacjenta.

Najczęściej stosowanymi metodami są naświetlania promieniami UVA i UVB — kuracja ta w skuteczny sposób hamuje postęp choroby. (więcej: http://drtrycholog.pl/lysienie-plackowate/)

Inną metodą jest krioterapia, która polega na ochładzaniu tkanek — dokonuje się tego przy pomocy podtlenku azotu. Ryzykiem terapii jest uszkodzenie mieszków włosów w wyniku działania zbyt niskiej temperatury.

Wśród leków, które się stosuje, można znaleźć kortykosteroidy oraz karboksyterapię — środki te są podawane doogniskowo. Zdarza się, że lekarze sięgają do podawania osocza bogatopłytkowego.

Warto wspomnieć również o płynach, które oparte są na minoksydylu, a zadaniem środków jest pobudzenie włosów do wzrostu i porostu. Przy kuracji tej należy pamiętać, że może dojść do alergicznych reakcji takich jak zaczerwienienie i łuszczenie.

2 Comments

  1. Michał

    W sumie miałem kiedyś zapalenie jelit, ale to było ze dwa lata temu. Wszystko udało się wyleczyć, choć nie skończyło się na jednej wizycie u lekarza. No a teraz zacząłem łysieć na czubku głowy i zastanawiam się od czego jest to spowodowane, bo taki stary to jeszcze nie jestem. I w rodzinie też nikt aż tak nie łysieje.

  2. Jasiek

    Zmagam się z tym problemem już dobrych 10 lat… jestem ciekaw czy ktokolwiek korzystał z mikropigmentacji na głowie, tego tatuażu imitującego krótko ścięte włosy. Chętnie bym zrobił ale boję się że będzie to śmiesznie wyglądać. Będe wdzięczny za wszelkie opinie osób które skorzytsały lub kiedykolwiek widziały to na własne oczy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

93 − = 90