Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

cos

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie, które dotyka głównie palaczy i osoby pracujące w mocno zanieczyszczonym środowisku. Chociaż stosunkowo trudno jest zahamować rozwój POCHP, zdiagnozowanie tego schorzenia nie musi oznaczać wyroku. Istnieje szereg sposobów na takie leczenie POCHP, które poprawia jakość życia osoby chorej.

Jak się leczy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc? Przede wszystkim stosuje się środki farmakologiczne, ale także niezwykle ważne jest zminimalizowanie czynników szkodliwych oraz dbałość o kondycję fizyczną.

Leczenie POCHP za pomocą środków farmakologicznych

W leczeniu POCHP stosuje się różnego rodzaju środki farmakologiczne. Osoby chore na POCHP można podzielić na cztery grupy: A,B,C i D.

Grupa A obejmuje osoby chore, które mają stosunkowo mało nasilone objawy i małe ryzyko zaostrzenia się choroby. Takie osoby powinny brać leki tylko doraźnie (w przypadku wystąpienia kaszlu i duszności). W leczeniu stosuje się tutaj głównie leki rozkurczające oskrzela, jak np.: leki przeciwcholinergiczne.

Grupa B obejmuje osoby, u których objawy POCHP są już wyraźne, ale jednocześnie z niskim ryzykiem zaostrzenia się choroby. Takie osoby powinny stosować leki w sposób regularny. Są to leki podobne do tych, które powinny brać osoby z grupy A, ale posiadające dłuższy okres działania na osobę chorą.

Grupa C to natomiast osoby, których objawy POCHP są stosunkowo mało nasilone, ale jednocześnie obarczone są one dużym ryzykiem zaostrzenia się choroby. W leczeniu takich osób  stosuje się inhalatory zawierające glikokortykosteroidy wziewne lub ß2-mimetyki. Lekarz może jednak tutaj także zdecydować się na leczenie pacjenta za pomocą długo działających leków przeciwcholinergicznych.

W ostatniej grupie osób chorujących na POCHP, czyli w grupie D, osób posiadających najbardziej zaawansowane stadium choroby, stosuje się połączenie kilku wymienionych wyżej leków.

Zminimalizowanie czynników szkodliwych w walce z POCHP

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc powinno być ukierunkowane na zminimalizowanie wpływu na osobę chorą czynników szkodliwych. Przede wszystkim osoba, u której zdiagnozowano POCHP, jeśli pali papierosy, powinna jak najszybciej rzucić ten nałóg. Należy także w takiej sytuacji ograniczyć przebywanie wśród osób palących. Również tzw. palenie bierne może utrudniać leczenie POCHP.

Z kolei osoby pracujące w narażeniu na działanie czynników szkodliwych, jak np.: pyły czy substancje chemiczne, powinny szczególnie zadbać o stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej i przebywanie w zanieczyszczonych pomieszczeniach tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne. Optymalnym rozwiązaniem oczywiście jest w tej sytuacji zmiana pracy na taką, gdzie wpływ szkodliwych czynników na zdrowie będzie minimalny lub żaden. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Aktywność fizyczna w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Bardzo ważną rolę w leczeniu POCHP ma aktywność fizyczna osoby chorej. Dzięki niej poprawa się ogólny stan zdrowia. Osoba chora na POCHP może w ten sposób pozbyć się chociażby częściowo problemów z oddychaniem, zadyszki i duszności. Intensywność i rodzaj ćwiczeń należy skonsultować z lekarzem.

2 Comments

  1. czasomierz

    Mnie zawsze wkurza jak na każdą chorobę szuka się „domowych sposobów”, albo naturalnych leków, a najlepiej ziół, które wszystko wyleczą. Przecież do cholery lepiej iść do lekarza a nie udawać, że każdy jest lekarzem! Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nie jest łatwe, więc lepiej iść po pomoc do specjalisty, a nie szamana.

  2. zegareczku

    Nie spinaj się tak, człowieku… Przecież nie od dziś wiadomo, że wiele leków robi się właśnie na podstawie działalności ziół. To się nie wzięło z niczego, bo właśnie tak działa pogardzana przez Ciebie matka natura, która wymyśliła większość lekarstw leczących i wzmacniających organizm. Choroby płuc jak POCHP, nie są tu niczym szczególnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 56 = 57