Krew w moczu – czy trzeba się niepokoić?

cos

Niestety jeśli zaobserwujecie krew w waszym moczu, to zawsze jest to powód do niepokoju. Oczywiście nie wolno tej kwestii pod żadnym pozorem bagatelizować. Niektóre osoby uważają, że ta dolegliwość sama przejdzie. Zazwyczaj tak się jednak nie dzieje, a dolegliwości nasilają się, ponieważ krew w moczu zawsze jest niepokojącym sygnałem, który może sugerować wiele dolegliwości. Zazwyczaj sugeruje on duże kłopoty ze schorzeniem układu moczowego. Trzeba także podkreślić, że w takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby zlecił niezbędne badania i podjął decyzję co do dalszej terapii.

Krew w moczu – czego może być objawem?

Zazwyczaj krwiomocz jest sygnałem, że dana osoba może mieć kłopoty z chorobami nerek. Jedną z nich jest kamica nerkowa. Ponadto krew w moczu może sugerować choroby gruczołu krokowego. Warto zaznaczyć, że ten sygnał jest także jednym z objawów chorób nowotworowych. Jakie są inne przyczyny krwi w moczu? To między innymi uraz w obrębie układu moczowego tępy lub penetrujący, ciało obce w drogach moczowych, zmiany popromienne na przykład po radioterapii, zespół bólu lędźwiowego objawiający się bólem w okolicy lędźwiowej, infekcje przebiegające z wysoką gorączką, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa lub nosicielstwo genu tej choroby, złamanie prącia albo infekcje przebiegające z wysoką gorączką.

Czytaj tez: http://uro.net.pl – portal urologiczny o kamicy nerkowej

Co robić w przypadku kamicy nerkowej?

Krew w moczu jest jednak najczęściej przyczyną chorób nerek. Kamica nerkowa to najczęściej występująca dolegliwość w tym zakresie. Jest to schorzenie, które objawia się nagłym, zwykle kulkowym i intensywnym bólem w okolicy lędźwiowej. Ból promieniuje do krocza. U małych dzieci kamica nerkowa objawia się zazwyczaj napadowym bólem brzucha. Trzeba podkreślić, że inne objawy tej choroby to wymioty, nudności, dreszcze, gorączka – wtedy trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – tępe bóle pleców czy częste parcie na pęcherz.

Żadnego z tych objawów pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować. Jeśli w waszym moczu zauważycie krew, to koniecznie musicie zgłosić się do lekarza. Podobnie jest z innymi wyżej wymienionymi objawami. Pamiętajcie, że im wcześniej zgłosicie się do lekarza urologa, tym objawy chorobowe będą mniejsze i łatwiej będzie można sobie z nimi poradzić. W dalszej kolejności lekarz zleci kolejne badania, aby potwierdzić lub wykluczyć swoją diagnoza. Zazwyczaj są to badania ogólne moczu  USG, badanie krwi na stężenie między innymi fosforu czy kwasu moczowego, badanie urograficzne, badanie RTG oraz tomografię. Na podstawie wyników z wyżej przeprowadzonych badań doktor podejmie decyzję, co do dalszego leczenia. Jeśli krew w moczu istotnie był objawem kamicy nerkowej, to konieczne będzie zastosowanie odpowiednich leków lub przejście małoinwazyjnego zabiegu w szpitalu. Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości kamieni oraz ich rodzaju. Te najmniejsze wymagają zastosowania właściwej diety i leków. Te większe kamienie trzeba usuwać za pomocą jednego z bardzo skutecznych zabiegów.

Więcej: http://kamicanerkowa.net.pl/kamica/rozpoznanie-kamicy-nerkowej/

2 Comments

  1. Yanosik

    Kłopoty z prostatą to przede wszystkim kłopoty z oddawaniem moczu, a właśnie to jest jedna z największych przyczyn kamicy nerkowej. Dlatego właśnie jest tak, że jak ktoś ma choroby prostaty albo chociaż zaczynający się przerost, to potem z czasem mogą pojawić się kamienie w nerkach, bo jednak do końca się nigdy nie wypróżnia i coś tam zawsze zostaje i się osadza powoli.

  2. Alberto

    W wielu przypadkach prostata powoduje potem kamicę nerkową, ale nie zawsze musi się tak dziać. Przerost prostaty trzeba też umieć jakoś okiełznać i po prostu zmienić system oddawania moczu. Robić to spokojnie, powoli, czekać do końca. I nie będzie takiego zagrożenia kamicą nerkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 3