Implanty zębowe – poznaj wszystkie rodzaje i ich ceny!

cos

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób może sobie pozwolić na estetyczny zamiennik usuniętego zęba. Jakie korzyści płyną z podjęcia takiej decyzji?

Implanty zębowe

Implanty to dobry sposób na problemy i braki w uzębieniu, stanowiace poważny problem społeczny. Ma on liczne negatywne następstwa:

  • unikanie kontaktów między ludzkich,
  • długotrwałe pogorszenie nastroju,
  • trudności z właściwym rozdrobnieniem pokarmu, z czego mogą wyniknać problemy trawienne,
  • pewna deformacja twarzy,
  • przemieszczające się inne zęby,
  • bakterie mogące łatwiej przenikać do krwioobiegu, co może skutkować pogorszeniem stanu np. serca

Implanty zębowe czy protezy zębowe?

Protezy zębowe, w przeciwieństwie do implantów trzeba wymieniać co kilka lat. Do regularnych kosztów należy też dodać np. preparaty do mocowania czy środki czyszczące. Protezy często sprawiają problemy, co powoduje frustrację pacjenta. Niektóre produkty żywnościowe nie są zalecane, bo mogą uszkodzić protezę. Implanty zębowe to istotny wydatek w krótkim czasie, ale w dłuższej perspektywie może się opłacić zarówno finansowo, jak i w komforcie życia.

Implant zęba

Implant zęba – dzięki znieczuleniu miejscowemu możemy stwierdzić bez cienia wątpliwości, że bezbolesne wstawianie implantu to dzisiaj norma. Cała procedura trwa około 3-6 miesięcy (różnica występuje z powodu innych właściwości żuchwy i szczęki), ale pojawiają się miejsca, w których cała droga postępowania skraca się nawet do jednego dnia. Początek to implant zębowy wkręcony we wcześniej wywierconą dziurę, po czym następuje zaszycie dziąsła, aby implant scalił się się z okoliczną strukturą. Następnie – najczęściej po kilku miesiącach pauzy – odkrywa się dziąsło, a implant integruje za pomocą łącznika z koroną.

Implanty zębów – przeciwwskazania

Implanty zębów nie są możliwe u pewnych grup osób. Ogólny zły stan zdrowia, choroby tkanki kostnej, nerek, wątroby, stawów,ciąża, nowotwory, niestabilna cukrzyca, wiek poniżej 18 lat (do tego czasu kości cały czas rozwijają się), wady serca, choroba Parkinsona, choroby psychiczne to przyczyny w których wszczepienie implantu będzie co najmniej wątpliwe. Indywidualną decyzję powinien podjąć lekarz po wywiadzie i dodatkowych procedurach medycznych.

Implant zębowy – trwałość i higiena

Implant zębowy może służyć wiele lat, pod warunkiem przestrzegania zasad higieny. Regularne czyszczenie i wizyty kontrolne są niezbędne, aby cieszyć się nim długi czas. W innym wypadku bakterie stopniowo doprowadzą do stanu zapalnego dziąsła, czego skutkiem będzie zanik kości i strata implantu.

Rodzaje implantów

Rodzaje implantów można podzielić jeśli chodzi o:

  • materiał z którego są wykonane (tytanowe i cyrkonowe),
  • wariant wszczepów (rzadko stosowane endodontyczne i podokostnowe, obecnie najpopularniejsze śródkostne),
  • fazowość procesu (jeden dzień czy wielomiesięczna procedura),
  • producenta (kilkanaście marek obecnych na rynku).

Cena implantu

Cena implantu zależy od kilku zmiennych, ale można zakładać że minimum to będzie 2000 złotych. Jeśli jest ona wątpliwie niska, musi to wzbudzić podejrzenia, co do wiarygodności i rzetelności takiej placówki. Koszt w dużej aglomeracji z pewnością będzie dużo wyższy niż w małej miejscowości.

Ile kosztuje implant zęba

Podsumowanie ile kosztuje implant zęba może być bardzo rozbudowane. Wydatek mogą znacznie podnieść badania (np. tomografia komputerowa), konieczne procedury bez których implant nie będzie mógł być założony (np. regeneracja kości, podniesienie dna zatoki szczękowej, najlepsze jakościowo korony). Ostateczna odpłatność, może być znacznie wyższa niż 2000 złotych.

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 5