Dlaczego sepsa jest taka groźna?

cos

Posocznica czyli sepsa, to zespół objawów wynikający z uogólnienia infekcji bakteryjnej, rzadziej wirusowej. Fizjologiczny przebieg infekcji ograniczony jest do miejsca wniknięcia patogenu do ustroju, np. dla zakażeń przenoszonych drogą kropelkową jest to układ oddechowy, a dla bakterii występujących na skórze – rana i jej bezpośrednie okolice.

Układ immunologiczny odpowiada na infekcję stanem zapalnym, który ma na celu ograniczenie zasięgu infekcji oraz zwalczenie drobnoustrojów. Jednak w stanach znacznego osłabienia organizmu, dochodzi do nadmiernej aktywacji stanu zapalnego. Na drodze zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych bakterie przenikają do krwiobiegu. Z krwią docierają do narządów, uszkadzając je nieodwracalnie. Odpowiedź na pytanie: co to jest sepsa, brzmi zatem – sepsa to konsekwencja gwałtownej reakcji organizmu na infekcję, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Czytaj więcej na temat sepsy na stronie: http://posocznica.net.pl/

Przyczyny sepsy

Przyczyną sepsy jest osłabienie organizmu, spowodowane współistnieniem innych infekcji czy chorób przewlekłych. Szczególnie niebezpieczny jest stan znacznego osłabienia układu immunologicznego, np. w przebiegu przeszczepu czy chemioterapii. Na sepsę narażone są też osoby starsze i dzieci, u których układ immunologiczny może nie pracować wystarczająco efektownie.

Sepsie sprzyja także wykonywanie inwazyjnych zabiegów diagnostycznych lub leczniczych, które stanowić mogą wrota do wnikania drobnoustroju do ustroju. Najczęstszą przyczyną sepsy są bakterie: streptokoki, staphylokoki oraz bakterie Pseudomonas. Rzadziej przyczyną sepsy są grzyby Candida czy wirusy Denga.

Sepsa u dzieci najczęściej wynika z infekcji meningokokami lub pneumokokami. Dlatego tak ważne jest wykonywanie już u najmłodszych maluchów szczepień ochronnych przeciwko tym bakteriom.

Jak rozpoznać sepsę?

Sepsa rozpoznawana jet przede wszystkim w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych.

Charakterystyczne objawy sepsy to:

  • zwiększenie poziomu leukocytów we krwi powyżej 12000 na mikrolitr lub obniżenie poniżej 4000 na mikrolitr,
  • wykazanie obecności bakterii lub grzybów w posiewie krwi,
  • wzrost stężenia CRP i prokalcytoniny – markerów stanu zapalnego.

Inne symptomy to wzrost częstości oddechu powyżej 30 na minutę, wzrost częstości akcji serca ponad 90 na minutę, obrzęki i wysoka gorączka. Łatwym do zauważenia objawem jest obecność na ciele wybroczynowej wysypki, która nie blaknie pod wpływem nacisku na skórę; to pozwala odróżnić ją od innych zmian skórnych. Jeśli rozwija się sepsa objawy te narastają gwałtownie.

Czy sepsę można wyleczyć?

Sepsa, jako stan bezpośrednio zagrażający życiu, wymaga wdrożenia intensywnego leczenia. Niestety stan ten wciąż cechuje się znaczną śmiertelnością, szacowaną nawet na 80%. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie sepsy, gdyż zmiany zachodzące w obrębie ścian naczyń krwionośnych i wszystkich narządów są nieodwracalne. Stosowane są antybiotyki o szerokim spektrum działania oraz sterydy, ponadto podtrzymywane są podstawowe funkcje życiowe. W razie potrzeby wdrażane są dializy lub podtrzymanie oddechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + = 15