Czym jest dyskopatia kręgosłupa?

cos

Kręgosłup to rusztowanie dla całego organizmu. Składają się na niego dwa zasadnicze elementy – kręgi kostne oraz chrzęstne krążki międzykręgowe. Krążki te łączą trzony kręgów, umożliwiając ruch kręgosłupa, amortyzują i chronią elementy kostne przed uszkodzeniami oraz łagodzą przeciążenia kręgosłupa. Ich funkcjonalność zależy od ich odpowiedniej grubości i elastyczności; niestety – z wiekiem krążki międzykręgowe robią się cieńsze oraz mniej elastyczne.

Deformacjom krążków sprzyja ponadto nadmierna masa ciała, utrzymywanie niewłaściwej postawy ciała, siedzący tryb życia czy ciężka praca fizyczna. Krążki mogą ostatecznie wysunąć się ze swojego anatomicznego położenia i uciskać na rdzeń kręgowy, a takie wypadnięcie dysku prowadzi do rozwoju dyskopatii kręgosłupa.

Dyskopatia kręgosłupa – objawy choroby

Dyskopatia kręgosłupa objawia silnym bólem zlokalizowanym w okolicy ucisku na nerwy. Ból może promieniować na kończyny, powodować zaburzenia czucia powierzchniowego, generować mrowienie kończyn i ich niedowład. Najczęściej pojawia się dyskopatia lędźwiowa – ta okolica kręgosłupa jest najbardziej narażona na przeciążenia. Zarówno w pozycji stojącej, siedzącej, jak i leżącej, na odcinek lędźwiowy działają znaczne siły. Drugą co do częstości występowania postacią dyskopatii jest dyskopatia szyjna. Z racji znacznej ruchomości, odcinek szyjny narażony jest na zwyrodnienia i przeciążenia.

Jak radzić sobie podczas ataku dyskopatii?

Silny ból najczęściej pojawia się nagle i jest konsekwencją nieprawidłowego ułożenia ciała czy przeciążenia kręgosłupa. Dopóki ból jest dotkliwy, zalecany jest odpoczynek, najlepiej w pozycji leżącej. W celu złagodzenia uciążliwych objawów stosuje się leki:

  • doustnie należy zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz leki rozluźniające mięśnie,
  • miejscowo zaleca się maści przeciwbólowe i rozgrzewające,
  • można stosować także plastry rozgrzewające.

Gdy mija dotkliwy ból, zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna (np. spacery) oraz rehabilitacja, mająca na celu rozluźnienie mięśni, wzmocnienie mięśni grzbietowych oraz dotlenienie tkanek okołokręgosłupowych. Równie istotne jest postępowanie profilaktyczne, mające na celu zapobieganie nawrotom dyskopatii. Należy unikać dźwigania ciężarów, trzeba utrzymywać właściwą pozycję ciała. Nie należy dopuszczać do długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej – raz na jakiś czas warto na chwilę wstać i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Warto zaopatrzyć się w ortopedyczny materac do snu.

Więcej na stronie http://ortopedico.pl

Gdy takie postępowanie nie jest wystarczające, a dyskopatia lędźwiowa nie ustępuje – konieczny może być zabieg chirurgiczny. Mniej inwazyjne zabiegi, polegające na usunięciu fragmentu dysku wysuniętego poza trzony kręgów, mogą być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym jako zabiegi przezskórne. Bardziej zaawansowane postacie choroby, wymagające usunięcia całego dysku, są leczone poprzez wykonanie operacji. Nawet po jej wykonaniu problem może powrócić, zatem odpowiednia troska o kręgosłup i aktywność fizyczna to podstawa.

2 Comments

  1. Olka

    Zawsze byłam wysportowana a tu lekarz mówi: dyskopatia szyjna. Nogi się pode mną ugięły! I z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej, bo właściwie tylko leki przeciwbólowe pomagają. Ktoś ma jakiś pomysł jak leczyć dyskopatię? Sprawdzony oczywiście, najlepiej na sobie.

  2. Pszaśny

    Idź do dobrego lekarza i unikaj kręgarzy i innych znachorów. Szkoda czasu na jakieś półśrodki, niech profesjonaliści decydują. Leczenie dyskopatii to nie są żarty, bo mówiąc kolokwialnie tak może zostać. A jak już wykręci to potem blokada, zastrzyki i tak dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 8 =