Czego objawem jest krew w nasieniu?

cos

Krew w spermie jest zawsze objawem niepokojącym – może bowiem oznaczać wiele różnych chorób i nieprawidłowości. Niekiedy przyczyny pojawienia się krwi w spermie nie są groźne, zawsze jednak należy udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania – tego objawu nie należy bagatelizować. Powodem pojawienia się krwi w nasieniu często jest stan zapalny lub uraz mechaniczny, niekiedy jednak przyczyną może być choroba weneryczna. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w przypadku zauważenia krwi w spermie jest pójście do lekarza pierwszego kontaktu – zleci on odpowiednie badania, a w razie konieczności pokieruje nas do specjalisty.

Przyczyny pojawienia się krwi w nasieniu

Przyczyn pojawienia się krwi w spermie może być bardzo wiele. To dlatego, że podczas ejakulacji nasienie przemierza długą drogę – od kanalików nasiennych do cewki moczowej. Przyczyną pojawienia się krwi w nasieniu mogą więc być zarówno zaburzenia w pracy wątroby, problemy z prostatą, infekcje grzybicze jak i choroby weneryczne (na przykład chlamydia albo rzeżączka). Podczas wizyty u lekarza należy powiedzieć również o innych objawach, towarzyszących pojawieniu się w nasieniu krwi, takich jak na przykład ból podczas wytrysku czy podczas oddawania moczu, krew w moczu, podrażnienia okolic intymnych albo gorączka. Początkowo możemy nie skojarzyć tych objawów z niepokojącą nas dolegliwością, jednak ważne jest, aby o nich pamiętać – może to być istotną wskazówką odnośnie tego, co spowodowało pojawienie się w spermie krwi.

Diagnostyka i badania

Z uwagi na to, że krew w spermie jest objawem niespecyficznym i może być wywołana przez bardzo różne czynniki, konieczne w takim przypadku jest wykonanie zleconych przez lekarza badań diagnostycznych. Najczęściej przeprowadza się badanie per rectum, badanie prostaty, badanie moczu oraz nasienia a także rezonans magnetyczny. Niekiedy – jeśli któreś z wyników zaniepokoją lekarza – przeprowadzane są dodatkowe badania, mające na celu wykrycie dodatkowych nieprawidłowości lub nowotworu. Przyczyną pojawienia się krwi w nasieniu może bowiem być rak prostaty, który powinien być zdiagnozowany jak najszybciej – wtedy rokowania pacjenta są lepsze.

Leczenie

Dobór odpowiedniego leczenia zależy od przyczyny pojawienia się krwi w spermie. Jeśli przyczyną jest jakaś infekcja lub choroba weneryczna, lekarz przepisze nam zwalczające infekcję antybiotyki, jeśli przyczyną jest uraz – należy przykładać zimne okłady i pozwolić swojemu ciału na regenerację. Może się również zdarzyć tak, że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego – w przypadku niedrożności przewodu moczowo – płciowego. Jeśli zaś zajdzie podejrzenie nowotworu, otrzymamy skierowanie do onkologa, który podejmie decyzję odnośnie dalszego postępowania. Nawet jeśli przyczyna pojawienia się krwi w spermie nie jest poważna, nie należy lekceważyć zaleceń dotyczących leczenia – może to doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

84 − = 81