Co to jest POCHP?

cos

Co to jest  przewlekła obturacyjna choroba płuc? Termin POCHP prawdopodobnie znany jest mało komu. Warto jednak poznać znaczenie tego skrótu, gdyż może to nam nawet uratować życie. Czym jest choroba POCHP? To przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jeśli rozwinięcie skrótu nadal nie rozjaśnia sprawy, warto wyjaśnić nieco precyzyjniej, czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Co to jest obturacja?

Aby zrozumieć, co to jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, trzeba najpierw poznać znaczenie niewątpliwie obco brzmiącego słowa obturacja. Jest to termin, który w medycynie używany jest dosyć często. Oznacza przeważnie zwężenie średnicy naczyń krwionośnych, a w przypadku omawianej choroby, zwężenie oskrzeli.

Jeśli dochodzi do obturacji oskrzeli, bardzo utrudnione staje się oddychanie. Osoba, której oskrzela są zbyt wąskie, ma zarówno problem z tym, aby nabrać powietrza, jak i z tym, aby sprawnie je wydychać.

Ostrzeżenie dla palących

Lekarze są zgodni co do tego, że największe ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc występuje u palaczy. Zwykle bowiem, za zwężenie oskrzeli odpowiedzialny jest właśnie dym tytoniowy.

Regularne palenie sprawia, że w oskrzelach gromadzą się substancje, które zawarte są w dymie tytoniowym. Układ oddechowy nie zawsze jest w stanie pozbyć się wszystkich tych substancji, szczególnie, gdy palimy dużo i często. Co więcej, mechanizm wydalania zanieczyszczeń z oskrzeli jest niszczony przez dym tytoniowy, przez co z czasem jego zdolności do wydalania niechcianych substancji znacząco słabną.

Ponadto, dym tytoniowy sprawia, że w oskrzelach wzmożona jest produkcja śluzu. Ten śluz, w połączeniu z niewydalonymi substancjami wchodzącymi w skład papierosów, sprawia, że dochodzi do obturacji oskrzeli, od której już bardzo niedaleka droga do POCHP. Z tego względu, palacze powinni być szczególnie zainteresowani tym, czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Rozedma płuc

Warto wiedzieć, że odpowiedź na pytanie co to jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, jest bardziej złożona, niż mogłoby się pozornie wydawać. Sama obturacja oskrzeli to tylko jedna składowa tej choroby. Drugą natomiast jest rozedma płuc, czyli wyniszczenie części pęcherzyków płucnych i swego rodzaju napuchnięcie pozostałych.

Rozedma, sama w sobie, bardzo utrudnia oddychanie, do spółki z obturacją oskrzeli natomiast często w ogóle je uniemożliwia. Dlatego też, kiedy wiemy już czym jest choroba POCHP, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty, aby wykonał odpowiednie badania. Jednakże, trzeba znać objawy choroby, aby ją u siebie wykryć.

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Największym problemem z POCHP jest to, że nawet kiedy wiemy już dokładnie czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, często nie jesteśmy w stanie jej wykryć. Objawy, jakie daje POCHP, mogą bowiem pojawić się przy wielu innych, mniej poważnych schorzeniach.

Do głównych objawów należą problemy z oddychaniem. Charakterystyczny dla osób z przewlekłą obturacyjną choroba płuc jest również przewlekły kaszel, nasilający się rano.

2 Comments

  1. król świata

    Zauważyłem taką prawidłowość, że im trudniejsza nazwa choroby, tym rzadziej jest diagnozowana. Przecież przewlekła obturacyjna choroba płuc to jest zwrot, którego nie da się zapamiętać normalnemu człowiekowi. Słyszeliście kiedyż o POCHP? CHoruje na to zdecydowana większość palaczy, ale praktycznie nikt o tym nie wie. A każdy z nas zna kilka, albo i kilkadziesiąt osób, które palą papierosy.

    1. już nie młody

      Też się nad tym zastanawiałem, bo przecież są normalne nazwy, które nie są dosłowne: angina, grypa. Nie musi być od razu wyjaśnienie o co chodzi. A prawda jest taka, że rzeczywiście nikt oprócz lekarzy i już chorych nie zapamięta zwrotu przewlekła obturacyjna choroba płuc. A przecież chodzi o to, żeby trafić do tych co mogą zachorować. żeby ich przestrzec przed chorobą płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − 20 =