Co to jest migrena z aurą?

cos

Napad migreny ma z reguły typową, powtarzającą się sekwencję dolegliwości, takich jak zwiastuny, aura, ból głowy oraz objawy ponapadowe. Spektrum czasowe napadów migreny zamyka się między czterema, a siedemdziesięcioma dwiema godzinami. Napady migreny mogą następować samoistnie lub pod wpływem czynników zewnętrznych. Głównymi czynnikami wywołującymi migrenę są stres, a u kobiet miesiączka.
Statystycznie 10% ludzi na całym świecie doświadczyło tego schorzenia neurologicznego, ale tylko u części z nich stanowi to problem medyczny. Generalnie, migrenowe bóle głowy dotykają znacznie większą ilość kobiet, niż mężczyzn, a główne nasilenie przypada między dwudziestym piątym, a pięćdziesiątym rokiem życia.

Zdarza się, że rozpoczynają się już w dzieciństwie. W przypadku migrenowych napadów bólu głowy powyżej pięćdziesiątego roku życia (co jest niezwykle rzadkie), należy poddać go wnikliwej analizie medycznej.

Aura migrenowa – Migrena z Aurą

Aurą migrenową nazywa się przejściowe, trwające zwykle kilkadziesiąt minut neurologiczne objawy migreny, poprzedzające ból głowy. Najbardziej typową aurą dla migreny jest aura wzrokowa, której głównym symptomem jest pojawianie się błysków świetlnych lub mroczków w polu widzenia, często wraz z ogólnym osłabieniem ostrości widzenia. W skrajnych przypadkach zdarza się, że aura wzrokowa prowadzi do całkowitego zaniku widzenia. Przypadki migreny wraz z aurą wzrokową są nazywane migreną klasyczną.

Aura może przybrać również formę innych objawów na płaszczyźnie neurologicznej. Najczęstszymi są niedowład, niedoczulica lub tzw. parestezje (jest to np. mrowienie). Taki rodzaj aury może utrzymywać się od kilkunastu minut, do kilku dni, przez cały czas trwania bólu. Przypadki migreny z tego rodzaju aurami nazywa się migreną skojarzoną.

Przyczyny migreny

Rzeczywiste przyczyny migrenowego bólu głowy są niezdefiniowane, a raczej zbyt słabo poznane. Badania wykazują, że w przypadku ludzi mających napady migreny, dolegliwość to przejawiała się również u innych członków rodziny. Jest to pośrednim dowodem na jej uwarunkowanie genetyczne. Zdarza się jednak, że napady występują również poprzez czynniki zewnętrzne, np. jedzenie lub napoje (czerwone wino, czekolada, kawa, ser). Fakt ten wykazuje, że częstym powodem migreny może być zwyczajna wrażliwość na bodźce zewnętrzne.

Objawy migreny

Przyjęto, że napady migreny związane są ze skurczami i następującemu rozszerzeniu naczyń mózgowych. Rozpoczyna się on chwilowym zwężeniem naczyń mózgowych, co powoduje chwilowe niedokrwienie tkanki mózgowej – jest to głównym powodem powstawania aury, swoistego zwiastunu napadu migrenowego bólu głowy.

Czynnikiem powodującym to zwężenie jest zwykle uwalniana w naczyniach krwionośnych serotonina, znana również jako hormon szczęścia. Ulega ona szybkiemu rozpadowi, co powoduje gwałtowne rozszerzenie naczyń, a tym samym ból głowy. Najczęstszymi objawami zwiastunowymi migreny są: zaburzenia uwagi i koncentracji; zmiana nastroju; zaburzenia funkcji autonomicznych, takich jak defekacja, potliwość czy temperatura ciała. W niektórych przypadkach, napady migreny wiążą się również z wrażliwością na światło, nudnościami, a nawet wymiotami.

2 Comments

  1. Szrama

    Przy chorobach płuc często też występują bóle głowy oraz migrena. I nie ma większego znaczenia, że nie ma to bezpośredniego związku. Ból głowy jest w pewnym sensie objawem choroby, takim sygnałem alarmowym na to, żeby zacząć działać a tego nie da się zrobić bez zgłoszenia do lekarza.

  2. Sabinka

    Ciekawe, bo jestem przekonana, że dla mojego lekarza migrena i ból głowy to synonimy, a tu dowiaduję się, że może nie są to różne choroby, ale dolegliwości na pewno nie są takie same. Ciekawa jestem co mi powie przy kolejnej wizycie, jak go zagnę, gdy będzie mówił o migrenie jako o bólu głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 8