Chlamydia – choroba weneryczna

cos

Chlamydia jest chorobą weneryczną, wywołaną przez bakterię chlamydia trachomatis. Najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez stosunek płciowy (również oralny). Szczególnie mocno narażone na zakażenie są osoby często zmieniające partnerów seksualnych, podejmujące ryzykowne kontakty seksualne oraz nie stosujące zabezpieczenia w postaci prezerwatyw. Chlamydia jest chorobą. która może przebiegać zupełnie bezobjawowo, siejąc spustoszenie w organizmie i powodując liczne konsekwencje. Nieleczone lub nierozpoznane na czas zakażenie może skutować poważnymi powikłaniami. Badanie na chlamydię jest nieskomplikowane i bezbolesne – warto wykonać je profilaktycznie.

Główną przyczyną zakażenia chlamydią jest podejmowanie kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia. Do zakażenia może dojść również podczas styczności z wydzielinami płciowymi, dlatego też zaleca się stosowanie prezerwatyw podczas każdego rodzaju kontaktu. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są więc osoby młode, nie posiadające stałego partnera, prowadzące aktywne życie seksualne i nie stosujące prezerwatyw. Nie jest to jednak regułą, gdyż chlamydia przebiega często bez żadnych objawów – zakażony, nie zdając sobie sprawy ze swojej choroby, zaraża kolejne, niczego nie świadome osoby. Objawami, które mogą się pojawić u kobiet są upławy, świąd w okolicach intymnych, ból podczas stosunków płciowych, krwawienie i plamienie pomiędzy miesiączkami. Może również pojawić się ból w podbrzuszu, jeśli dojdzie do zakażenia i zapalenia przydatków. U mężczyzn może pojawić się ból podczas oddawania moczu, pieczenie cewki moczowej i nie występująca wcześniej wydzielina. Bywa, że chlamydia powoduje również zapalenie spojówek i bóle w lędzwiach, co najczęsciej rozpoznawane jest jako objaw zupełnie innej choroby, nie mającej nic wspólnego z zakażeniem chorobą weneryczną. U wielu zarażonych osób nie występują jednak żadne objawy i mogą one pozostawać w nieświadomości przez wiele lat. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem nieleczonego zakażenia chlamydią, jest problem z płodnością lub nawet całkowita bezpłodność. Jeśli natomiast do zapłodnienia dojdzie, istnieje ogromne ryzyko zakażenia noworodka w trakcie porodu, co może skutkować wystąpieniem u niego schorzeń takich jak zapalenie spojówek czy zapalenie płuc. Ważne jest więc, by po rozpoznaniu któregokolwiek z objawów towarzyszących chlamydii, niezwłocznie udać się do lekarza – ginekologa w przypadku kobiety, urologa w przypadku mężczyzny, lub dermatologa. Jeśli istnieje podejrzenie zarażenia chorobą weneryczną, np. po przypadkowym kontakcie seksualnym bez użycia prezerwatywy, również należy udać się do lekarza. Testy na obecność bakterii polegają na pobraniu próbki z zakażonego miejsca i przebadaniu jej w laboratorium.

Leczenie polega na dobraniu odpowiedniej antybiotykoterapii. Ważne jest by ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz unikać podejmowania jakichkolwiek stosunków seksualnych (nawet z użyciem prezerwatywy) aż do całkowitego zakończenia kuracji. Badanie na chlamydię pozwala na całkowite wyleczenie. Ważne, by o chorobie poinformować wszystkich partnerów seksualnych, którzy potencjalnie mogli zostać zakażeni.

Latami nieleczona chlamydia może spowodować poważne schorzenia zdrowotne oraz doprowadzić do bezpłodności – warto więc regularnie wykonywać badania profilaktyczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 52 = 55