Biegunka u dzieci

cos

Biegunka u dzieci to niebezpieczny stan. U dziecka, dużo szybciej niż u osoby dorosłej, dojść może do odwodnienia. Dlatego też, jeśli objawy biegunki są bardzo nasilone, konieczna może być nie tylko wizyta u lekarza.

W przypadku znacznego odwodnienia najlepiej jest udać się na pogotowie. Konieczna jest wtedy bowiem nie tylko walka z przyczyną biegunki, ale również nawodnienie organizmu poprzez podanie kroplówki. Jak można walczyć z objawami biegunki u dzieci i kiedy niezbędna staje się wizyta u lekarza?

Przyczyny biegunki

Biegunka u dziecka może być wywołana przez wiele przyczyn. Najczęściej taki stan jest spowodowany działaniem wirusa, który jest zwykle powodem także tak zwanej grypy żołądkowej u osób dorosłych. Ale przyczyną biegunki mogą być także inne drobnoustroje. Dlatego też, jeśli intensywność objawów nie zmniejsza się, należy skonsultować się z pediatrą.

Standardowo w domu można próbować nawadniać dziecko i podawać mu elektrolity. Jeśli jest to możliwe, należy robić to łyżeczką. Woda powinna być podawana stopniowo – często w przypadku, gdy objawy są spowodowane wirusem do biegunki dołączają się wymioty i podwyższona temperatura. W przypadku, gdy dziecko jest karmione piersią, nie należy przerywać karmienia. Gdy na biegunkę cierpi niemowlę, lepiej jest nie podawać żadnych innych środków bez konsultacji z lekarzem. Zioła często polecane przy biegunce mogą być powodem alergii u dziecka. Wtedy objawy choroby mogą się nawet nasilić, ponieważ alergia także może być powodem biegunki.

Biegunka u niemowlaka lub starszego dziecka może być spowodowana zatruciem chemicznym. W takim przypadku objawy są bardzo nasilone, pojawiają się również wymioty. Samodzielne leczenie w takiej sytuacji nie jest wskazane – dziecko powinno zostać umieszczone w szpitalu. Warto zorientować się, co mogło być przyczyną zatrucia – może to ułatwić lekarzowi wdrożenie właściwej terapii.

Leczenie biegunki

Jak już wspomniano wyżej, przyczyną biegunki u dziecka może być także alergia. Podstawowym działaniem jakie należy wdrożyć jest nawadnianie dziecka oraz rozpoznanie alergenu. Biegunka zazwyczaj spowodowana jest alergenami zawartymi w pożywieniu. U dzieci, które mają dopiero wprowadzane produkty, biegunka może być również reakcją na nowy pokarm. Jeśli jednak objawy nie ustępują, najlepiej jest wycofać dany produkt z codziennego jadłospisu i zasięgnąć lekarskiej porady.

Kiedy konieczna jest wizyta w szpitalu? Odwodnienie, które może pojawić się jako następstwo biegunki jest stanem zagrażającym życiu dziecka. Kiedy pojawią się takie objawy jak suchy język, blada i mało elastyczna skóra oraz brak oddawania moczu niezbędna jest natychmiastowa pomoc.

Zazwyczaj odwodnienie zdarza się w przypadku, gdy biegunka jest bardzo nasilona lub dziecko odmawia przyjmowania płynów. Jeśli dziecko jest nieco starsze i niemożliwe staje się podanie elektrolitów, można podawać odgazowany napój typu cola, zwłaszcza w przypadku, gdy przy biegunce pojawią się wymioty. Jeśli dziecko dobrze toleruje elektrolity, zazwyczaj nie ma takiej potrzeby.

2 Comments

  1. kasetka

    Elektrolity bardzo dobrze działają na biegunkę, ale trzeba je brać jak już objawy mocno ustąpią. Wcześniej nie ma sensu, bo po prostu przelecą jak wszystko i tylko bez sensu się wyda pieniądze na to.

  2. Agnieszka

    To prawda, jak biegunka u dziecka jest w pierwszej, ostrej fazie, to z reguły i tak dobrze jak się da wodę popijać po trochu. Elektrolity są ważne jak jest ważne wzmocnienie organizmu i wyjście z biegunki, wtedy jest na nie najlepszy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 7