Astma a POCHP

cos

Schorzenia, które dotykają układ oddechowy, w znaczny sposób mogą ograniczyć jakość życia. Problemy z wyregulowaniem oddechu, kaszel, zadyszka i duszności, to główne niedogodności, z którymi muszą borykać się osoby chorujące na choroby układu oddechowego.

Nie można takich objawów bagatelizować i warto jest udać się z nimi szybko do lekarza pulmonologa. U lekarza bardzo duży kłopot stanowi jednak często zdiagnozowanie przyczyn tego typu problemów. Szczególnie widać to na przykładzie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która mylona jest z astmą. Mają one bowiem stosunkowo podobny przebieg i objawy.

Podobieństwa między POCHP i astmą

Zarówno astma, jak i POCHP, to schorzenia, które objawiają się skurczami oskrzeli. Prowadzi to do pojawienia się charakterystycznych duszności i ogólnych problemów z regulowaniem oddechu. Równie charakterystycznym objawem obu schorzeń jest kaszel. Dlatego tak niezwykle trudne jest postawienie przez lekarza właściwej diagnozy. Wymaga to dokładnego wywiadu z pacjentem, jak i wykonania precyzyjnie ściśle określonych badań.

Różnice między POCHP, a astmą

POCHP a astma – jakie są między nimi różnice? Przewlekła obturacyjna choroba płuc a astma, to dwie zupełnie różne choroby ze względu na wiek osoby chorującej i sposób pojawienia się objawów. Pierwsze objawy astmy widoczne są już bowiem w dzieciństwie, z kolei przy POCHP pojawiają się one zazwyczaj w średnim wieku. Ponadto objawy POCHP narastają powoli i stają się coraz bardziej widoczne oraz nie są zależne od pory dnia, natomiast problemy z układem oddechowym związane z astmą są najbardziej wyraźne nocą i wczesnym rankiem. Widoczna jest zatem zmiana ich nasilenia w ciągu dnia. Oprócz tego czynnikiem, który przesądza często o POCHP, jest wieloletnie palenie papierosów, z kolei astma często pojawia się u osób posiadających różnego rodzaju alergie.

POCHP i astma, a spirometria

Bardzo miarodajnym badaniem, jeśli chodzi o wykrycie rodzaju schorzenia układu oddechowego, jest spirometria. Osoby, które chorują na astmę, w zdecydowanej większości przypadków mają poprawne wyniki takiego badania. Jeśli jednak jest problem z postawieniem trafnej diagnozy, lekarz-diagnosta wykonuje tzw. próbę rozkurczową. Polega ona na podaniu badanej osobie, po wykonaniu spirometrii, leków rozkurczających oskrzela. Następnie wykonuje się ponownie spirometrię. Gdy działanie leku rozkurczowego będzie skuteczne i poprawi się wynik, oznacza to, że pacjent przy danych objawach choruje na astmę, z kolei brak poprawy oznacza POCHP.

Leczenie POCHP, a leczenie astmy

Astma a przewlekła obturacyjna choroba płuc, różnią się w niewielkim stopniu, jeśli chodzi o stosowanie środków farmakologicznych. W przypadku obu schorzeń stosuje się bowiem leki rozkurczające oskrzela oraz glikokortykosteroidy. Różnice wynikają z dawek i sposobów łączenia tych leków z innymi środkami. Przy astmie stosuje się bowiem dodatkowo leki przeciwleukotrienowe oraz teofiliny. Odpowiednie skonfigurowanie dawek takich leków jest bardzo ważne. Pozwala to na poprawę jakości życia osoby chorej.

3 Comments

 1. ktoś

  Astmę łatwo pomylić z POCHP i nie mówię tu wcale o zwykłych ludziach, takich jak my. Nawet lekarze często strzelają kulą w płot i myślą, że to astma, a potem okazuje się, że nie ma żadnej astmy, za to przez ostatnie miesiące rozwijała się przewlekła obturacyjna choroba płuc. I niestety często jest tak, że potem okazuje się, że dużo czasu zostało zmarnowane, bo nikt sensowny nie potrafił postawić diagnozy. Trafnej diagnozy.

 2. wkurzona

  Dla naszych lekarzy to w ogóle jest problem żeby rozróżnić złamanie nogi od przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jak się zgłosiłam z objawami POCHP, to najpierw stwierdzili, że to przeziębienie, potem drugi lekarz myślał, że może alergia, więc zrobiłam testy za pare stów. Trzeci zastanawiał się czy to nie astma i tylko dzięki temu przez przypadek okazało się, że mam POCHP. I wszyscy wykształceni, a w małym mieście wcale nie mieszkam!

 3. Robert

  kurcze… 3 dni temu udałem się do rodzinnego. Ledwo przyłożył słuchawkę i powiedział POChP. 3 miesiące kaszlałem a przy oddychaniu bolą mnie płuca. Czekam na wyniki RTG płuc i badanie krwi a po niedzieli na spirometr.
  nie wiem co to będzie dalej. narazie próbuję sie nie załamac, Dr powiedział ze jak bym teraz z tym nic nie zrobił to 10 lat życia. Tak to postępuje??? 100m przejdę i muszę odpocząć. jesienią normalnie rowerem jeździłem po 20 km.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

39 + = 47